وضعیت نامطلوب بارندگی‌ها؛ بیش از نصف ظرفیت سدهای کشور خالی است

۱۱

بهمن‌ماه یکی از ماه‌هایی است که انتظار رشد بارش‌ها در آن وجود دارد اما یازدهمین ماه سال در حالی به نیمه رسید که با وجود بارش‌های اخیر همچنان وضعیت بارندگی‌ها در کشور نامطلوب ارزیابی می‌شود.
تداوم خشکسالی و پدیدۀ الگوی نامنظم بارش، وضعیت منابع آب کشور را در شرایط بسیار سخت قرار داده است.
اکنون و بر اساس گزارش تازۀ مرکز اطلاعات و داده‌های آب کشور وضعیت ورودی آب به سدها ناشی از کم‌بارشی‌ها نامطلوب بوده و با کاهش روبه‌رو شده است.
بر اساس این گزارش و از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) میزان آب ورودی به سدها به رقم هفت‌میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب رسیده که این میزان در هم‌سنجی با مدت مشابه در سال گذشته که هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب بود، ۱۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
با وجود کاهش ورودی آب به سدها، میزان خروج آب برای مصارف مختلف همچنان ۲۴ درصد نسبت به سال گذشته رشد یافته است.
به گزارش ایرنا، بر اساس این گزارش از ابتدای سال آبی جاری ۸ میلیارد و ۴۳۰ میلیون مترمکعب آب از سدها برای مصارف مختلف خارج شده است.
این میزان خروج آب در حالی است که سال گذشته در همین بازۀ زمانی ۶ میلیارد و ۷۸۰ میلیون مترمکعب آب برای مصارف گوناگون استفاده شده بوده است.
حجم آب موجود در سدهای کشور هم از ابتدای سال آبی جاری تا چهاردهم بهمن‌ماه به عدد ۲۱ میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب رسید.
این میزان در هم‌سنجی با مدت مشابه در سال گذشته که ۲۱ میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب آب در سدها موجود بوده کاهش ۲ درصدی را نشان می‌دهد. اکنون ۵۸ درصد حجم سدهای کشور خالی مانده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.