در دی ماه هر تراکنش بانکی ۲۶۵ هزار تومان برای مردم آب می‌خورد؛ کاهش تعداد تراکنش‌های شاپرک

۱۰۳

با وجود کاهش تعداد تراکنش‌های انجام شده تحت شبکه شاپرک، افزایش مبلغ کل تراکنش‌ها سبب رکوردشکنی میانگین مبلغ هر تراکنش شد.
به گزارش تجارت‌نیوز، پس از گذشت بیش از دو هفته از آغاز بهمن ماه، بانک مرکزی در ادامه روند ماهانه خود مبنی بر انتشار گزارش تراکنش‌های بانکی تحت شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک)، داده‌های مربوط به دی ماه سال جاری این شبکه را منتشر کرد.
بر اساس آمار و ارقام این گزارش، تعداد کل تراکنش‌های این شبکه پس از آنکه در آذر ماه صعودی شده بود، در دی ماه بار دیگر به روند نزولی خود بازگشته است. این در حالیست که با وجود کاهش تعداد تراکنش‌ها، مبلغ کل تراکنش‌ها همچنان رونی صعودی را طی می‌کند.
بررسی گزارش‌های شاپرک از تراکنش‌های بانکی به این دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است که امروزه خرید و فروش با اسکناس جای خود را به تراکنش‌های بانکی داده و بخش عمده مبادلات، بدون جابه‌جایی فیزیکی اسکناس انجام می‌شوند. افزون بر آن، تقریبا همه بانک‌ها و موسسات اعتباری فعال در شبکه بانکی ایران به شاپرک متصل هستند و در نتیجه، بررسی گزارش‌های ماهانه این شبکه می‌تواند تصویر خوبی از وضعیت کل تراکنش‌ها در کشور ارائه دهد.
کاهش 3 درصدی تعداد تراکنش‌ها در دی ماه
بر اساس داده‌های منتشر شده توسط بانک مرکزی، مجموع تعداد تراکنش‌ها تحت شبکه شاپرک در دی ماه 1402 با کاهشی سه درصدی در مقایسه با آذر ماه مواجه شده و رقم سه میلیارد و 986 میلیون تراکنش را رقم زده است. با این وجود، این میزان نسبت به دی ماه سال گذشته رشدی 9 درصدی را تجربه کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.