از هر ۱۰۰ زن کرمانی جویای کار، ۳۰ نفر بیکار مانده است؛ عملکرد ضعیف کرمان در اشتغال زنان

۱۰۹

در پاییز امسال، از هر ۱۰۰ بانوی کرمانی که تمایل به کار داشته‌اند، تقریبا ۳۰ نفر موفق به پیدا کردن شغل نشده و به دایره افراد بیکار پیوسته‌اند. بدین ترتیب استان کرمان با نرخ بیکاری ۲۹.۹ درصدی، بالاترین رده نرخ بیکاری بانوان را میان استان های ایران به خود اختصاص داده است

طی پاییز امسال، در کرمان موفقیت زنان برای پیدا کردن شغل در مقایسه با سایر استان‌ها کمتر بوده است. بدین ترتیب کرمانی‌ها بیشترین نرخ بیکاری بانوان کشور را داشته‌اند. در مقابل در این بازه زمانی زنان همدانی، کمترین نرخ بیکاری را به ثبت رسانده‌اند.
یکی از شاخص­‌های مهم بازار کار که استفاده ناکافی از نیروی کار عرضه شده را نشان می­‌دهد، نرخ بیکاری است. این نرخ نشان می­‌دهد از مجموع افرادی که در جست و جوی شغل بوده‌­اند، چه تعداد بیکار مانده‌­اند.
آمار منتشر شده توسط مرکز آمار حاکی از آن است که در پاییز امسال ۷.۶ درصد از افراد جویای کار موفق به پیدا کردن شغل نشده­‌اند. البته این نرخ مربوط به بیکاری زنان و مردان کل کشور بوده است. بررسی‌­های بیشتر نشان می­‌دهد نرخ بیکاری بانوان کل کشور بیشتر از نرخ بیکاری مردان بوده است. به بیان دقیق ‌تر موفقیت زنانی که به دنبال کار هستند، در پیدا کردن شغل نسبت به مردان کمتر بوده است.
البته این نرخ در استان­‌های مختلف یکسان نبوده است. شواهد خبر از آن می‌­دهد که نرخ بیکاری زنان در استان کرمان بیشترین میزان خود را داشته است. به بیان دیگر در کرمان از مجموع زنانی جویای کار، تعداد بیشتری موفق به یافتن شغل شده‌اند. در مقابل بانوان همدانی کمترین نرخ بیکاری زنان را در پاییز امسال به خود اختصاص داده‌اند.
موفقیت زنان در جست‌و‌جوی کار، کمتر از مردان است
نرخ بیکاری یکی از شاخص‌­های مهم بازار کار است. این نرخ نشان‌دهنده عدم استفاده کافی از نیروی کار عرضه شده به بازار است. در جامعه شماری از افراد در جست­‌وجوی شغل به سر برده و تمایل به حضور و مشارکت در بازار کار دارند. به این افراد جمعیت فعال گفته می­‌شود. شماری از جمعیت فعال موفق به پیدا کردن کار شده و شاغل می­‌شوند. اما برخی در این جست‌وجو ناکام مانده و بیکار می‌ مانند. از محاسبه نسبت افراد بیکار به کل افراد فعال، نرخ بیکاری حاصل می‌­شود.

در واقع بیکاران شماری از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر هستند که تمایل به حضور در بازار کار داشته و در راستای پیدا کردن شغل تلاش کرده‌­اند. اما در پایان نتوانسته‌اند شغلی برای خود دست و پا کنند. آخرین داده­‌های منتشر شده توسط مرکز آمار نشان می­‌دهد در پاییز امسال ۷.۶ درصد از افراد جویای کار موفق به پیدا کردن شغل نشده‌اند. برخی از این افراد زنان و شماری را مردان تشکیل داده‌اند.
بررسی‌­ها حاکی از آن است که نرخ بیکاری در میان زنان بیشتر از مردان بوده است. به بیان دیگر در میان جمعیت فعال زنان، ۱۴.۲ درصد بیکار مانده‌اند. این در حالی است که از میان مردان فعال، تنها ۶.۲ درصد نتوانسته‌اند برای خود شغلی دست و پا کنند. بنابراین موفقیت زنان جویای کار در پیدا کردن شغل نسبت به مردان، کمتر بوده است.
آنچه تا کنون گفته شده ، تصویر بیکاری کل کشور است. اما بیکاری در استان­های مختلف با یکدیگر یکسان نیست. بررسی‌­ها نشان می­دهد نرخ بیکاری زنان در برخی استان ­ها از میانگین این نرخ برای کل کشور بیشتر بوده است. در ادامه به این موضوع پرداخته شده است که در کدام استان­ها تعداد بیشتری از زنان در جست و جوی شغلی موفق شده و در چه استان­ هایی زنان بیشتری ناکام مانده اند؟
از هر ۱۰۰ زن جویای کار کرمانی، ۳۰ نفر بیکار مانده
در پاییز امسال، از هر ۱۰۰ بانوی کرمانی که تمایل به کار داشته‌اند، تقریبا ۳۰ نفر موفق به پیدا کردن شغل نشده و به دایره افراد بیکار پیوسته‌اند. بدین ترتیب کرمان با نرخ بیکاری ۲۹.۹ درصدی، بالاترین رده نرخ بیکاری بانوان را میان استان های ایران به خود اختصاص داده است.
زنان خوزستانی، دومین گروه بزرگ زنان بیکار را در کل کشور داشته‌اند. به بیان دقیق‌تر نرخ بیکاری در خوزستان طی پاییز امسال ۲۴.۶ درصد بوده است. بانوان لرستانی نیز در جایگاه سوم بیشترین نرخ بیکاری زنان قرار داشته اند. نرخ بیکاری زنان این استان در سومین فصل سال جاری، ۲۲.۶ درصد گزارش شده است.
در بازه زمانی مورد بررسی، ۱۹ استان کشور نرخ بیکاری بالاتر از میانگین نرخ بیکاری کل کشور داشته‌اند. این بدان معنا است که در پاییز سال جاری در  ۱۹ استان کشور از هر ۱۰۰ نفر حداقل بیش تر از ۱۴ نفر بیکار بوده‌اند. حال این سوال مطرح می­‌شود که در کدام استان موفقیت زنان در جست و جوی شغل بیشتر بوده است؟
کوچکترین دایره بیکاری بانوان در همدان
در ۱۲ استان کشور، نرخ بیکاری بانوان کمتر از میانگین نرخ بیکاری کل کشور بوده است. در همدان نرخ بیکاری طی پاییز امسال به ۶.۳ درصد رسیده است. به بیان دیگر در این استان از مجموع زنان در جست و جوی کار، ۶.۳ درصد بیکار مانده اند. این استان کمترین نرخ بیکاری زنان را در بازه مورد بررسی داشته است.
قزوین نیز با ثبت نرخ بیکاری ۷.۹ درصدی برای بانوان، دومین استانی است که تعداد کمتری از زنان فعالش در فرایند پیدا کردن شغل، موفق بوده اند.
به گزارش اکوایران، نرخ بیکاری زنان در خراسان رضوی و آذربایجان غربی به ۸.۷ درصد رسیده است. بدین ترتیب در پاییز ۱۴۰۲ دو استان بر سومین جایگاه کمترین نرخ بیکاری زنان قرار گرفته اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.