امان از روز اجرا ! دردسر مهریه های نامتعارف در کرمان

( مستشار دادگاه تجدید نظر: مهریه‌هایی که قابلیت اجرایی ندارند ثبت نمی‌شوند )

۹۸

مستشار دادگاه تجدید نظر با اشاره به پدیده مهریه‌های نامتعارف، گفت: در حال حاضر دفاتر ازدواج، مهریه‌هایی که قابلیت اجرایی را ندارند ثبت نمی‌کنند، اما در خصوص مهریه‌های نامتعارف و سنگین منع قانونی جهت ثبت آنها وجود ندارد ولی ضرورت دارد با افزایش دانش و اطلاعات حقوقی و قضایی مردم و کار فرهنگی مهریه‌های نامتعارف مدیریت شوند.
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، حمید خالقی در بازدید رییس کل دادگستری استان کرمان از شعبه دهم دادگاه تجدید نظر استان، اظهارداشت: در چند روز گذشته پرونده‌هایی داشتیم که خانم مهریه خود را که 13کیلوگرم طلا بود را با اجرا گذاشته است و یا مهریه‌هایی نامتعارفی از قبیل چند هزار شاخه گل یا نوشتن چند جلد کتاب برای فردی که حتی سواد خواندن و نوشتن را ندارد، به چشم می‌خورد.
وی ادامه داد: همچنین در بعضی از پرونده‌ها مهریه‌های سنگینی مثل چندهزار سکه تمام بهار آزادی و یا برعکس مهریه‌های سبکی از جمله 2 شاخه نبات هم وجود دارد.
رییس کل دادگستری استان کرمان نیز در این بازدید بر ضرورت ترویج فرهنگ صلح و سازش در پرونده‌های خانواده تاکید کرد و گفت: در حال حاضر دادگاه‌های خانواده در شهر کرمان و برخی مناطق استان راه‌اندازی شده‌اند اما ضرورت دارد در تمام شهرستان‌ها دادگاه‌های خانواده راه‌اندازی شوند.
حجت الاسلام حمیدی همچنین بر آموزش‌های قبل، حین و بعد از ازدواج برای زوجین جوان جهت کسب مهارت‌های زندگی تاکید کرد و افزود: آموزش‌ها و مشاوره‌های قبل از ازدواج باید از کارایی و اثرگذاری لازم برخوردار باشند و به صرف پر کردن یک برگه و ارائه آن مرجع ذیصلاح بسنده نشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.