وجود افراد تحصیل کرده در گرمخانه‌ها

( دادستان کرمان: موضوع حل مشکلات گرمخانه کرمان با جدیت دنبال شود )

۲۰

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان از کلیه دستگاه‌های متولی خواست برای رفع مشکلات گرمخانه‌ها و اسکان ‌افراد بی سرپناه و کارتن خواب تدبیر کنند.
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، مهدی بخشی در نشست هم‌اندیشی و اتخاذ تصمیم پیرامون مشکلات گرمخانه کرمان بیان کرد: افرادی هستند که مکانی برای استراحت و سکنی در شب‌ها بخصوص در فصل زمستان ندارند و لازم است دستگاه‌های ذی‌ربط در حد توان خویش آن‌ها را حمایت کنند که نتیجه این کار قدر یقین در زندگی شخصی ما اثر خواهد داشت و به مدیریت ما نیز برکت می‌دهد.
وی به اهمیت اجرای اقدامات پیشگیرانه در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی و کنترل ناهنجاری‌ها و حمایت از افراد بی‌بضاعت و بی‌خانمان در استان اشاره و بیان کرد: موضوع حل مشکلات گرمخانه کرمان با جدیت دنبال و در همین راستا نخستین نشست هم اندیشی با دستگاه‌های ذیربط تشکیل و مصوبات مربوطه به دستگاه‌های متولی ابلاغ خواهد شد.
مدعی العموم در استان با بیان‌ این که افراد بی سرپناه و کارتن خواب جزو گروه‌های آسیب دیده اجتماعی‌اند و حفظ جان آن‌ها از سرمازدگی و خطرهای احتمالی وظیفه همه ما است، گفت: شهرداری متولی ایجاد گرمخانه و جمع‌آوری متکدیان و معتادین متجاهر از سطح شهر می‌باشد که با همت سایر دستگاه‌های مسئول باید در جهت بهتر شدن وضعیت کنونی گرمخانه‌های استان تلاش نمایند.
وی افزود: به دلیل ناآگاهی برخی از افراد از وجود چنین گرمخانه‌هایی در سطح شهر و یا دشوار بودن رساندن خود به این مکان‌ها، لازم است جمع‌آوری آن‌ها از سطح شهر توسط شهرداری و با کمک نیروی انتظامی صورت پذیرد.
این مقام عالی قضائی در استان با تأکید به بهره‌مندی از ظرفیت گروه‌های جهادی و خیرین در این خصوص تصریح کرد: محوریت کار به عهده گروه‌های جهادی است که به صورت خودجوش اقدام قابل تقدیری انجام داده‌اند و نباید باعث سلب انگیزه از آن‌ها شویم و این افراد نباید دغدغه پیش آمدن مشکلات احتمالی را داشته باشند و حسن نیت این افراد برای دستگاه قضائی محرز و پشتیبان آنان در ارائه خدمت به مردم بی سرپناه است.
دادستان کرمان با تأکید بر ادامه فعالیت گرمخانه به محوریت و تلاش گروه جهادی و پشتیبانی ویژه از سوی شهرداری، سازمان بهزیستی استان، دولت، دستگاه قضائی، نیروی انتظامی و غیره خاطر نشان کرد: این حرکت‌های مثبت و خودجوش معمولا با شور و حرارت راه‌اندازی می‌شود ولی ادامه‌دار نیست و اگر پشتیبانی لازم از سوی معاون حقوق عامه دادستانی صورت گیرد پایدار خواهد ماند و طی شیوه‌نامه‌ای که توسط معاونت حقوق عامه دادستانی و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری تنظیم خواهد شد وظایف هر کدام از سازمان‌ها مشخص می‌گردد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان نیز به ضرورت ایجاد احساس امنیت برای گروه‌های جهادی جهت ادامه فعالیت‌های خودجوش و خدا پسندانه خود بیان کرد: برابر اسناد بالا دستی از جمله قانون برنامه ششم توسعه، قانون شهرداری و همچنین تکالیف ١٢ گانه ماده ٢ آئین‌نامه مراقبت پس از خروج معتادان، ایجاد مراکز بین راهی و گرمخانه‌ها به عهده شهرداری گذاشته شده است.
سید مهدی قویدل اظهار داشت: الحمدالله مکانی برای اسکان افراد بی‌خانمان تعبیه شده است که لازم است همه دستگاه‌های ذی‌ربط با تعیین نماینده‌ای در راستای حل مشکلات گرمخانه‌ها و پیشبرد امور جاری پاسخگو باشند.
وی غربالگری افراد، ارائه مشاوره و خدمات پزشکی به افراد را ضروری دانست و تصریح کرد: در این خصوص می‌توان از ظرفیت سمن‌ها و گرو‌ه‌های NA نیز برای ترغیب افراد به درمان و ترک اعتیاد خود نیز استفاده کرد.
نگاه ما در خصوص گرمخانه نباید نگاه کمپ محور باشد
معاون حقوق عامه دادستانی کرمان یادآور شد: هر زمان صحبت از گرمخانه و افراد بی‌خانمان می‌شود ذهنیت اکثر مردم به سمت افراد معتاد می‌رود این در حالی است که تمامی افراد کارتن‌خواب معتاد نبوده و دچار آسیب‌های دیگری هستند که بایستی به آن‌ها توجه نمود.
محمد ضیاءالدینی تأکید کرد: نگاه ما در خصوص گرمخانه نباید نگاه کمپ محور باشد، فرد بی‌سرپناهی که یک شب مراجعه می‌کند، پس از نگه‌داری و غربال، در صورت اعتیاد باید به کمپ مراجعه نمایند و تصور اینکه به صورت طولانی مدت در گرمخانه نگهداری شوند نادرست است.
این مقام قضائی تصریح کرد: مشکلات اصلی گرمخانه کرمان را تأمین امنیت، تدارک صبحانه و شام، مسائل پزشکی و حمایت قضائی دانست و ادامه داد: در صورت راه‌اندازی کمپ ماده ١۶ بانوان در جاده زرندی بسیاری از مشکلات ما در خصوص بانوان در استان کرمان مرتفع خواهد گردید.
برخی افراد انتظار دارند تمام طول شبانه روز در گرمخانه بمانند
سید مصطفی حسینی، مسئول گرمخانه کرمان به ارائه خدمات گرمخانه از یک ماه گذشته اشاره و عنوان کرد: در شب گذشته تعداد ٧٠ مرد و زن را پذیرش داشته‌ایم که از این تعداد حدود ۴٠ نفر به خواست خود به گرمخانه مراجعه نمودند و خوشبختانه دیدگاه مثبتی در ذهن افراد نسبت به این مکان در حال شکل‌گیری است.
وی گفت: شام و صبحانه‌ توسط کمک‌های مردمی جمع‌آوری و به افراد داده می‌شود و برخی خانم‌ها انتظار دارند در تمام طول شبانه‌روز خدمات دریافت کنند و در گرمخانه اسکان داشته باشند و البته تمایل آن‌ها به ترک نیز رو به افزایش است.
حسینی اظهار کرد: برخی از افرادی که از سطح شهر جمع‌آوری می‌شوند افراد پر خطری هستند که ممکن است برای اعضای گروه جهادی ایجاد خطر کنند لذا نیاز به همراهی و همکاری نیروی انتظامی برای تأمین امنیت داریم.
وی به سایر خدمات گروه جهادی سردار شهید حمیدرضا هاشمی که به ثبت نیز رسیده اشاره و عنوان داشت: اگر مردم خوراک، البسه‌‌، مواد شوینده و یا کمک‌های نقدی داشته باشند می‌توانند به ما اعلام نمایند تا جهت تحویل آن مراجعه نماییم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.