گوشت همچنان پیشتاز است؛ ماراتن قیمت خوراکی‌ها در دی ماه

۸۹

بررسی‌ها نشان می‌دهد در مقایسه بین دی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، گوشت قرمز، تن ماهی و گوجه فرنگی با بیشترین رشد قیمتی مواجه بوده و در مقابل برخی اقلام همچون روغن جامد و برنج ایرانی دچار کاهش قیمت شده‌اند.

مرکز آمار هر ماهه آماری از متوسط قیمت ۵۳ قلم کالای خوراکی در سفره خانوار منتشر می‌کند که با استفاده از قیمت ماه مد نظر نسبت به ماه مشابه در سال گذشته می‌توان افزایش نقطه به نقطه سطح قیمت کالا را محاسبه کرد.
شایان ذکر است تورم با افزایش قیمت انواعی از کالاها تفاوت دارد چراکه به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها تورم گفته می‌شود و افزایش قیمت یک کالای خاص عمدتا با نام گرانی یا افزایش قیمت شناخته می‌شود.
ماراتن قیمت گوشت قرمز
بر اساس گزارش‌های منتشر شده از مرکز آمار مشاهده می‌شود از دی ماه ۱۴۰۱ تا دی ۱۴۰۲ چهار قلم کالای گوشت گوسفند، گوشت گوساله، کنسرو تن ماهی و گوجه فرنگی با بیش از ۱۰۰ درصد افزایش در سطح قیمت‌های خود مواجه بوده‌اند.
محاسبات بر اساس متوسط قیمت‌ها در نقاط شهری بوده و این امکان وجود دارد تا در مناطق مختلف نسبت‌های متفاوتی از افزایش قیمت احساس شده باشد.
به همین ترتیب آمارها نشان می‌دهد افزایش نقطه به نقطه قیمت گوشت گوسفند و گوساله به ترتیب ۱۲۷ و ۱۲۲ درصد بوده است. علاوه بر آن متوسط قیمت کنسرو تن ماهی حدود ۱۱۳ درصد در مقایسه به دی ماه ۱۴۰۱ افزایش یافته و قیمت گوجه فرنگی نیز حدود ۱۰۷ درصد بالاتر از سال گذشته به ثبت رسیده است.
رشد قیمت سایر اقلام
در مقابل مشاهده می‌شود اقلام کالایی مانند روغن نباتی جامد و برنج ایرانی با بیشترین کاهش قیمت مواجه بوده‌اند. آمارها نشان می‌دهد سطح قیمت برنج ایرانی از دی ۱۴۰۱ تا ماه مشابه در سال جاری حدودا ۸.۵ درصد کاهش داشته و روغن نباتی جامد نیز با بیش از ۱۰ درصد افت قیمت همراه بوده است. به طور کلی مشاهده می‌شود ۵ قلم کالا در مقیاس نقطه به نقطه کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.
به گزارش اکوایران،همچنین آمارها نشان می‌دهند در بازه زمانی مورد بررسی، ۸ قلم کالا افزایش قیمتی بین ۵۰ الی ۸۰ درصد را تجربه کرده‌اند. در مقابل قیمت ۳۱ قلم کالا بین ۲۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشته و ۴ قلم کالا کمتر از ۲۰ درصد گران شده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.