از هر ۱۰۰۰ کرمانی ۶ نفر مبتلا به آلزایمر هستند

۱۸۲

رئیس مرکز تحقیقات مغز و اعصاب کرمان گفت: در استان کرمان از هر ۱۰۰۰ نفر، ۶ کرمانی به بیماری آلزایمر مبتلا است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حسین علی ابراهیمی میمندی با گرامیداشت هفته سلامت و پیشگیری از آلزایمر گفت: زمینه اصلی بیماری آلزایمر کهولت سن است که امری طبیعی بوده و بخشی از زندگی هر شخص محسوب می‌شود.

به گفته او، گا‌ها دیده شده که برخی افراد با وجود سن بالا دچار آلزایمر نشده‌اند و و برخی دیگر درگیر فراموشی، ولی باید مطلع بود که خیلی علتش‌ها شناخته شده نیست و شاید مربوط به زمینه ژنتیک، بهداشت غذایی و روانی و همچنین فعالیت‌های ورزش کمک دهنده هستند که افراد دیرتر و یا سبک‌تر دچار آلزایمر شوند.

ابراهیمی میمندی با اشاره به اینکه مطالعه را در اولویت کار‌های روزمره قرار دهید، تصریح کرد: در کنترل و پیشگیری از بیماری آلزایمر مطالعه کردن و کتاب خواندن بسیار نقش مهمی را ایفا می‌کند و باید مدنظر داشت که مطالعه را کمک به سمت، نوشتن و نُت برداشتن سوق دهید که در فعال‌تر ماندن ذهن بهترین شیوه است.

استاد بیماری‌های مغزی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: شدت یافتن آلزایمر به یک سری بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشارخون و بیماری قند مربوط می‌شود که این نیز باید کنترل شود.

او با بیان اینکه استرس‌ها را کمتر کنید تا از کهولت سن وعوارض آن در امان باشید، گفت: توجه به بهداشت روانی و غذایی بهترین مواردی هستند که می‌توانند جنبه پیشگیری داشته باشند و در سن بالا شدت آلزایمر را کنترل کنند.

او می‌گوید: چاقی یکی از دلایل اصلی این بیماری‌ها است و بیشترین قاتل انسان‌ها در دنیا فشار خون محسوب شده است.

ابراهیمی میمندی بیان داشت: در کرمان شیوع بیماری قند نسبت به سایر نقاط کشور، بسیار بالا است و باید برای این قضیه راهکار یافت و اقدامات درمانی لازم را فراهم کنیم.

رییس مرکز تحقیقات مغز واعصاب کرمان تصریح کرد: درمان قاطعی برای آلزایمر وجود ندارد، اما دارو‌هایی موجود است که می‌تواند کمک کند که از سلول‌های مغزی که باقی مانده است، درست استفاده شود و علائم بیماری را سبک‌تر کند.

او با اشاره به اینکه، در صورت هر گونه علائمی و قبل از هر اقدامی باید توسط یک متخصص مغز و اعصاب معاینه شد، افزود: ۲۰ درصد افرادی که دچار فرسودگی عقل می‌شوند، آلزایمر نداشتند و به یک بیماری دیگری مبتلا بوده‌اند لذا این ۲۰ درصد رقم بالایی است و باید مورد توجه قرار گیرند.

استاد بیماری‌های مغزی دانشگاه شهید باهنر کرمان ادامه داد: کسی که آلزایمر می‌گیرد یک بار سنگینی را به خانواده وارد می‌کند و اگر این فرد به تنهایی، بتواند بهداشت را رعایت کند در کنترل بسیاری مسائل تا حدودی کمک دهنده افراد خانواده خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات مغز و اعصاب کرمان با اشاره به اینکه در استان کرمان از هر ۱۰۰۰نفر، ۶ کرمانی درگیر آلزایمر هستند، گفت: از سن ۶۵ سال به بالا هر ۵ سال عمر بیشتر میزان آلزایمر را دو برابر می‌کند و از آنجایی که تحقیقات نشان داده که خانم‌ها نسبت به آقایان عمر بیشتری دارند بنابراین این افزایش دو برابری آلزایمر را درخانم‌ها بیشتر نشان می‌دهد.

ابراهیمی میمندی اضافه کرد: ۲ سال قبل طی بررسی‌های انجام شده توسط همکارانم در کرمان، دریافتیم که در خانم‌ها در هر ۱۰۰۰ نفر، ۸ خانم و در آقایان ۴ نفر دچار آلزایمر هستند و تنها دلیل آن، همین افزایش عمر ۳ تا ۵ سال در بین خانم‌ها است.

رئیس مرکز تحقیقات مغز و اعصاب کرمان افزود: در زمینه پیشگیری و کنترل آلزایمر، در کرمان اقدامات خوبی نسبت به سایر مناطق کشور انجام می‌شود که تاکنون رسانه‌ای نشده و نیاز است که موسسات فعال برای این امر، دور هم جمع آیند تا ایده‌های خود را به اشتراک گذاشته و هرچه زودتر اقدامات ارزشمند مدنظر را به بار بنشانند تا در جهت کمک به بیماران قدمی بلند برداشته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.