نایب رئیس انجمن داروسازان: آنتی‌بیوتیک‌ها سهمیه‌ای عرضه می‌شوند

۱۷۸

نایب رئیس انجمن داروسازان گفت: «در حال حاضر هنوز کمبود سرم به طور کامل برطرف نشده است، آنتی‌بیوتیک‌ها و برخی از داروهای سرماخوردگی هم به صورت سهمیه‌ای به داروخانه‌ها داده می‌شود، اما وضعیت نایاب ندارند و با مراجعه به داروخانه‌های دولتی این داروها یافت می‌شوند».

علی فاطمی افزود: «اکنون با یک وضعیت سینوسی در بازار دارو مواجه هستیم؛ به این معنا که گاه برخی داروها از حالت کمیابی و نایابی درمی‌آیند و چندی بعد ممکن است کمیاب شوند، اما اگر در کل وضعیت را نگاه کنیم، نسبت به هفته‌های گذشته وضعیت بهتری را داریم».

به گزارش ایلنا، وی در رابطه با وضعیت کنونی بازار دارویی کشور بیان کرد: «اکنون نمی‌توان گفت که مشکلات دارویی در بازار رفع شده است. در دو هفتۀ اخیر وارد شدن دارو به بازار به نحوی بوده است که برخی کمبودها به‌صورت موردی کاهش یافتند. انواع آنتی‌بیوتیک‌های ایرانی و خارجی به داروخانه‌ها داده شده است که نتایج این اختصاص باعث بهتر شدن وضعیت دارو شده است. برخی شربت‌های دارای کمبود قابل ملاحظه، مثل شربت ضدحساسیت ازجمله دیفن‌هیدرامین و اکسپکتورانت برای سرفه، اکنون کمابیش در دسترس هستند».

سرم کماکان سهمیه‌ای عرضه می‌شود

فاطمی ادامه داد: «وضعیت سرم در کشور تفاوتی نکرده و کماکان به صورت سهمیه‌ای عرضه می‌شود. سرم اکنون مثل گذشته نایاب نیست و در داروخانه‌های خصوصی وضعیت کم‌یاب دارد. برخی سرم‌ها تا چند هفته قبل نایاب بودند که اکنون وضعیت به مراتب نسبت به گذشته بهتر شده استم.

وی یادآور شد: «اسپری سالبوتامول برای آسم وضعیت بهتری دارد، اما اسپری‌های کورتونی مثل بودزوناید و مومنتازول همچنان کم‌یاب بوده و به صورت سهمیه‌ای عرضه می‌شود».

ریشۀ مشکلات کمبود دارو

نایب رئیس انجمن داروسازان در رابطه با ریشۀ مشکلات کنونی بازار دارو اظهار کرد: «مسئلۀ اصلی، مشکل کمبود تولید دارو است. علت کاهش تولید این است که کارخانه‌ها ناگهان نقدینگی زیادی را نیاز داشتند تا کالاها و ملزومات خود را از گمرکات ترخیص کنند. قیمت ارزی که با آن دارو وارد می‌کردند، ناگهان حدود 7 برابر شد. مالیات بر ارزش افزوده نیز ناگهان برای کارخانه‌ها افزایش یافت. این مسائل باعث شد که هم مالیات بر ارزش افزوده با رای مجلس یک درصد کاهش پیدا کند و هم تسهیلاتی نیز به کارخانه‌ها درنظر گرفته شود تا واحدهای تولیدی دارو بتوانند واردات خود را انجام دهند».

وی ادامه داد: «البته قیمت‌های نهایی دارو نیز در بازار مشکل داشت و اصلاحی که وزارت بهداشت در مورد قیمت دارو در تیرماه انجام داد مورد قبول بسیاری از تولیدکنندگان قرار نگرفت، موجب زیان‌ده شدن آنان می‌شد، به همین دلیل تولید برخی داروها در ماه مرداد و شهریور بسیار کم شد و اثرات آن را در ماه‌های مهر و آبان مشاهده کردیم».

فاطمی گفت: «نمی‌توان کارخانه دارو را با 30 تا 40 درصد زیان وارد بازار کرد و این باعث می‌شود که کارخانه سریع‌تر از حالت عادی ورشکست شده و ما مجبور خواهیم بود که از خارج دارو وارد کنیم. برای کشوری که نزدیک به 97 درصد از داروهای مصرفی خود را خودش تولید می‌کند، چنین وارداتی بی‌معنا و غیرمنطقی است».

فاطمی بیان کرد: «نمی‌توان گفت چرا کارخانه‌ها تولید نکردند، زیرا کارخانه‌ها درباره قیمت‌گذاری دولتی و افزایش هزینه‌های واردات کالا و سایر هزینه‌ها هشدار داده بودند؛ وزارت بهداشت باید در تیرماه قیمت‌گذاری خود را اصلاح می‌کرد. باید توافقی را که مهرماه بر سر قیمت با کارخانه‌ها از سوی وزارت بهداشت انجام شد، در همان تیرماه انجام می‌شد».

جمع‌آوری برخی داروهای آنتی‌بیوتیک هندی کودکان از بازار

وی افزود: «البته داروهایی در این مدت وارد شد؛ برای مثال آنتی‌بیوتیک‌هایی هندی برای کودکان وارد شد که حجم آن‌ها برخلاف مدل‌های ایرانی که 100 سی‌سی بود، تنها 80 سی‌سی بود که باعث می‌شد پزشکان برای تجویز دو یا سه سری بیشتر تجویز کنند. داروهای آنتی‌بیوتیک هندی هم طبق گزارشی که وزارت بهداشت در خصوص چند مورد خاص تهیه کرده بود، مشکل کیفی داشتند. برخی از آن‌ها هم‌اکنون توسط خود وزارت بهداشت از بازار جمع آوری می‌شوند. به این ترتیب وارد کردن دارو نیز به این آسانی نیست، زیرا هم باید هزینۀ بیشتری پرداخت و هم در مورد شربت‌های هندی حجم آن‌ها گاهی یک‌سوم تولید ایرانی (اما با قیمت بیشتر) است. این نشان می‌دهد که بار مالی علی‌رغم کیفیت پایین‌تر دارو سه برابر بیش از تولید داخل بوده است».

اولویت توزیع داروهای کمیاب با داروخانه‌های دولتی است

فاطمی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز محدودیت توزیع داروهای کمیاب بین داروخانه‌های منتخب و سایر داروخانه‌ها وجود دارد؟ گفت: «در حال حاضر اولویت توزیع داروهای کمیاب با داروخانه‌های دولتی مانند 13 آبان، 29 فرودین، هلال‌احمر، داروخانه‌های منتخب، سپس داروخانه‌های شبانه‌روزی و در نهایت این داروها در اختیار داروخانه‌های روزانه قرار می‌گیرد.  تا زمانی که موضوع کمبود دارو حل نشود مسائلی مانند داروی منتخب بر سر جای خود باقی است. امیدواریم کمبود دارو حل شود و دارو به اندازۀ کافی در تمامی داروخانه‌ها موجود باشد».

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران یادآور شد: «در حال حاضر تأمین برخی از اسپری‌های کورتونی دچار مشکل  است که امیدواریم مشکل آن‌ها برطرف شود. برخی از داروهای دیگر مانند IVIG که مورد استفادۀ بیماران سرطانی است یا برخی از داروهای شیمی‌درمانی عمدتا داروهای وارداتی هستند که تأمین آن‌ها در جهان مشکل است، بسیاری از داروهای بیهوشی هم عمدتا وارداتی بوده و جزو داروهایی هستند که گاهی اوقات دچار کمبود شده اما رفع می‌شوند». 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.