عضو هیات مدیره موسسه کمک کرمان اعلام کرد: سرطان خون؛ شایع‌ترین سرطان در کودکان

۱۶۰

دکتر زهرا فرهمندی‌نیا فوق تخصص خون و آنکولوژی و عضو هیات مدیره موسسه خیریه کمک کرمان گفت: سرطان در کودکان درمان‌پذیر است و بیش از ۷۰ درصد بیماری در کودکان درمان می‌شود.
وی افزود: شایع‌ترین سرطان کودکان، سرطان خون بوده است که خیلی‌ ناگهانی بروز می‌کند اما روند ابتلا به سرطان تغییر کرده و سرطان استخوان در اطفال از چهار سال پیش افزایش بسیاری داشته است. وی ادامه داد: بیش‌تر مبتلایان به سرطان متعلق به جنوب استان کرمان هستند.
وی با بیان اینکه در سرطان اطفال خیلی پیشگیری نداریم اما مردم باید آگاهی داشته باشند که علائم را شناخته و سریع اقدام کنند، ادامه داد: دردهای استخوانی و لنگش، همچنین تب‌های طولانی و مکرر در کودک که قابل توجیه نیست باید مورد بررسی دقیق و کامل‌تر قرار بگیرند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بزرگ‌ترین مشکل موسسه خیریه کمک در کرمان، اسکان خانواده و همراهان بیمار است که گاهی، مراجعه‌کنندگان از شهرستان مجبور هستند دو ماه برای دریافت درمان در کرمان بمانند.
وی تاکید کرد: نیازمند همکاری خیّران و مردم برای ساخت محل اسکان هستیم.
به گزارش فردای‌کرمان، وی در جمع خبرنگاران در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: طول دورۀ درمان در کودکان سرطانی طولانی‌تر است و سه تا 3.5 سال دورۀ درمان خواهد بود و گاهی برخی بیماران چهار تا پنج سال درگیر بیماری هستند.
فرهمندی‌نیا بیان کرد: کودکان بیمار به محیط مناسب درمان نیاز دارند و می‌طلبد بخش مناسب و خوبی داشته باشیم. از سال ۷۷ بخش آنکولوژی کودکان در بیمارستان افضلی‌پور کرمان راه‌اندازی شد که چندان برای درمان کودکان مناسب نیست.
وی افزود: بخش جدید آنکولوژی کودکان در مرکز افضلی‌پور در حال احداث است و تا دو، سه ماه آینده افتتاح می‌شود که هم از نظر فضای فیزیکی و هم تعداد تخت بسیار مناسب است و این بخش توسط خیران ساخته و توسط دانشگاه علوم پزشکی تجهیز می‌شود.
وی توضیح داد: کودکان مبتلا به سرطان برای درمان، نیاز به محیط آرام و شاد و روحیه شاد و دور از استرس دارند که این موارد خیلی به درمان کمک می‌کند و در موسسه کمک جشن‌ها و مراسم شاد را با همکاری خیران برای کودکان تحت درمان برگزار می‌کنیم.
فرهمندی‌نیا سپس بیان کرد: مراجعین ما از سراسر استان و به ویژه منطقه جنوب هستند و هزینه‌های درمان سرطان خیلی سنگین است ضمن اینکه نیاز به همراهی خانواده، اشتغال پدر و مسائل دیگر تحت تاثیر قرار گرفته و بیماری موجب از هم پاشیدگی خانواده می‌شود بنابراین، کمک زیادی در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی لازم است تا درمان به موقع انجام شود و نیاز به کمک مردمی است زیرا خانواده توان پذیرش این همه مشکلات را ندارد.
عضو هیات مدیره موسسه خیریه کمک کرمان گفت: کمک‌های مردمی در آموزش فرزندان، اقتصاد خانواده، رفت و آمد و سایر زمینه‌ها به خانواده‌ای که با بیماری سرطان مواجه است، خیلی اهمیت دارد و اگر مردم همراهی نکنند، هرگز موفق به انجام فعالیت‌ها نیستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.