هشدار رئیس کل دادگستری استان کرمان به ناقضان حقوق شهروندی

۱۱۴

رییس کل دادگستری کرمان گفت: در استان به صورت مستمر موضوع نظارت بر رعایت حقوق شهروندی مردم مورد توجه قرار دارد و موارد مربوط به نقض حقوق شهروندی به صورت ویژه مورد رسیدگی و پیگیری قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی در نشست حقوق شهروندی با اشاره به اینکه حقوق شهروندی به عنوان یک مساله مهم در تمامی دنیا مورد عنایت قرار می گیرد، افزود: تبیین حقوق شهروندی و رعایت آن در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به دلیل آنکه ریشه در فرهنگ دینی ما دارد، از اهمیت ویژه تری برخوردار است.

وی حقوق شهروندی را از حقوق بنیادی و اساسی هر شهروند دانست و تاکید کرد: در رعایت حقوق شهروندی هیچ تفاوتی بین افراد از جمله زن یا مرد، روستانشین یا شهرنشین، نوع قومیت، فرهنگ، مذهب و غیره وجود ندارد و افراد از حقوق برابر برخوردار هستند؛ از جمله این حقوق می توان به حق آزادی بیان، حق حیات، حق استفاده از عدالت در جامعه، حق دسترسی به وکیل در مراجع قضایی و حقوق اجتماعی برابر اشاره کرد.

حمیدی تصریح کرد: رعایت حقوق شهروندی تنها مربوط به دولت ها نیست و افراد نیز باید حقوق شهروندی جامعه را رعایت کنند و تکالیف خود را مورد توجه قرار دهند که در صورت رعایت متقابل حقوق شهروندی از سوی دولت و مردم، جامعه ای مترقی خواهیم داشت و همه مردم از عدالت برخوردار خواهند بود.

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: قانون اساسی کشور سرشار از مسائل حقوق ملت است که حقوق شهروندی محسوب می شوند و بر این اساس می توان گفت که قانون اساسی کشور ما مترقی ترین قانون است که حقوق مردم را به خوبی تدوین و ضمانت اجرای آنها را نیز پیش بینی کرده است.

وی به اصل ۳۲ قانون اساسی اشاره و بیان کرد: براساس این اصل، هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند.

حمیدی یادآور شد: در اصل ۳۴ قانون اساسی نیز چنین آمده است که دادخواهی حق مسلم هر فرد است و هر کس می‌تواند به منظور دادخواهی به دادگاه‌های صالح رجوع کند.

وی ادامه داد: همه افراد حق دارند اینگونه دادگاه‌ها را در دسترس داشته باشند و هیچ‌کس را نمی‌توان از دادگاهی که به موجب قانون حق مراجعه به آن را دارد منع کرد.

رییس کل دادگستری استان کرمان به سایر موارد قانونی مربوط به حقوق شهروندی نیز اشاره و بیان کرد: در قوه قضاییه هیات مرکزی نظارت بر رعایت حقوق شهروندی فعال است و در استان ها نیز این هیات وظیفه نظارت و پیگیری های لازم در این حوزه را بر عهده دارند.

وی تاکید کرد: در استان کرمان به صورت مستمر موضوع نظارت بر رعایت حقوق شهروندی مردم مورد توجه قرار دارد و در صورتی که فردی درباره نقض حقوق شهروندی شکایتی داشته باشد می تواند به دستگاه قضایی مراجعه کند.

حمیدی ادامه داد: موارد مربوط به نقض حقوق شهروندی به صورت ویژه مورد رسیدگی و پیگیری قرار می گیرد و در صورت احراز تخلف یا جرم، برخورد لازم با عامل یا عاملان این نقض حقوق شهروندی انجام خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.