سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان: سه هفتۀ سخت را در پیش رو داریم

پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد؛ اومیکرون به ایران و کرمان رسید و در فاصله‌ی کوتاهی پس از شناسایی نخستین مبتلایان قطعی، شیوع گسترده‌ی آن آغاز شد و اکنون در هفته‌ی دوم بهمن‌ماه کار به جایی رسیده که آمار بستری‌شدگان و مبتلایان رشد چشمگیری پیدا کرده و برخی محدودیت‌ها از جمله تعطیلی مدارس در بعضی مناطق کشور اجرا شده است. در کرمان اما، آن‌طور که سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان می‌گوید، تعطیلی سراسری مدارس در دستور کار نیست، همچنین، اصناف نیز قرار نیست تعطیل بشوند.

۳۶۰

این در حالی است که وضعیت کرونا در استان به گونه‌ای است که وی تصریح می‌کند: «سه هفته‌ی سخت را در پیش رو داریم».

دکتر سعید صحبتی با بیان اینکه از ابتدای بهمن‌ماه افزایش بستری‌شدگان و بیماران سرپایی در استان آغاز شد، گفت: «اما افزایش بیماران سرپایی محسوس‌تر و چشمگیرتر بود و به دو برابر آمار دی‌ماه رسید».

وی افزود: «شمار بستری‌شدگان نیز به مرور افزایش یافت. در حال حاضر 184 بیمار قطعی بستری داریم و پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده، شمار بستری‌شدگان از این هم بالاتر برود؛ در حالی که در دی‌ماه این آمار به کم‌تر از 100 نفر رسیده بود».

وی با بیان اینکه روند بیماری همچنان افزایشی است، اضافه کرد: «پیش‌بینی این است که طی روزهای آینده رنگ‌ کرونایی شهرهای استان یک درجه بالاتر برود و مناطق نارنجی قرمز و مناطق زرد، نارنجی شود».

وی ظهر سه‌شنبه 12 بهمن‌ماه با یادآوری اینکه پیک جدید از شمال استان شروع شد و رنگ مناطقی مثل رفسنجان و سیرجان و جیرفت و کرمان نارنجی پرخطر شد، ادامه داد: «در ادامه‌ی افزایش بیماری، زرند قرمز شد، مابقی مناطق آبی، زرد شدند و امروز تنها یک شهرستان کوچک در جنوب استان آبی است».

صحبتی گفت: «تصور غلطی وجود داشت که اومیکرون بیماری خفیفی را موجب می‌شود در حالی که وقتی گسترش ویروس خیلی افزایش می‌یابد، گروه‌هایی که در معرض آسیب هستند از جمله کسانی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعف دارد و یا سالمندان؛ در معرض خطر قرار گرفته و بستری می‌شوند».

سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط همگان اظهار کرد: «گروه‌های در معرض خطر دقیق‌تر و سختگیرانه‌تر رعایت کنند. استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات و تزریق واکسن تا نوبت سوم می‌تواند در مدیریت شرایط فعلی و پیشگیری از ابتلا، بسیار موثر باشد».

وی یادآور شد: «میزان بستری در کسانی که سه نوبت واکسن زده‌اند، به‌شدت پایین است. برای همین تاکید بسیار بر این است که همگان برای تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنند».

دکتر صحبتی همچنین گفت: «از روز شنبه واکسیناسیون کودکان 9 تا 11 سال شروع شده است».

وی افزود: «تمایل ویروس جدید به کودکان بیش‌تر است همچنین، موارد بدون علامت و ابتلای خفیف بیش‌تر است».

در ادامه، سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان در پاسخ به این پرسش فردای‌کرمان که آیا پیشنهادی برای اعمال محدودیت یا تعطیلی مدارس به ستاد داده‌اید؟ توضیح داد: «قرار شد وضعیت مدارس به‌صورت موردی بررسی شود. اگر در کلاسی دو دانش‌آموز یا بیش‌تر، مبتلا شوند آن کلاس تعطیل می‌شود و اگر در مدرسه‌ای، دو کلاس آن آلوده باشد، کل مدرسه باید تعطیل شود، یا مدارسی که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند یا تهویه و فضای مناسب برای رعایت فاصله‌ی لازم را ندارند باید تعطیل شوند».

وی تصریح کرد: «فعلا تعطیلی سراسری مدارس در استان در دستور کار نیست».

وی در پاسخ به این پرسش که در برخی استان‌ها از جمله گیلان و خراسان رضوی، حتی در مناطق نارنجی مدارس تعطیل شده؛ ستاد کرونای استان ما اهمال‌کاری نمی‌کند؟ گفت: «مدارس زرند و سیرجان و رفسنجان تعطیل شده است. سیرجان و رفسنجان دانشگاه‌های مستقل دارند و تصمیم به تعطیلی گرفته‌اند ولی ما برای کرمان بنا به تعطیلی سراسری نداریم و موضعی این اتفاق خواهد افتاد».

صحبتی در ادامه، در پاسخ به این پرسش که آیا پیشنهاد اجرای محدودیت‌های جدید در دیگر حوزه‌ها را هم به ستاد کرونا داده‌اید؟ تصریح کرد: «تجمعات بزرگ قطعا باید تعطیل شود».

وی افزود: «سقف جمعیت در مراسمات باید به 30 درصد برسد و با ظرفیت کامل برگزار نشود، مراسم عروسی و عزا نیز با 30 درصد ظرفیت باید برگزار شود».

وی با بیان اینکه درباره‌ی مراسم دهه‌فجر باید ستاد کرونا تصمیم بگیرد، اظهار کرد: «احتمالا غیرحضوری یا خودرویی این مراسم برگزار شود».

وی در پاسخ به این پرسش که ممکن است اصناف تعطیل شوند؟ گفت: «بستگی به شرایط دارد؛ اگر رعایت نکنند و واکسیناسیون کامل نداشته باشند، با متخلفین برخورد می‌شود ولی تعطیلی سراسری اصناف فعلا در دستور کار نیست».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.