سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان خبرداد: افزایش بستری‌شدگان کرونا در کرمان

بعد از ماه‌ها آرامش نسبی، کرونا باز هم اوج گرفته و هشدارهای وزارت بهداشت برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی طی روزهای اخیر شدت یافته است. در استان کرمان، هنوز پیک هشتم شروع نشده اما نشانه‌هایی از افزایش بیماری وجود دارد. آن‌طور که دکتر سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان می‌گوید، آمار بستری‌شدگان نسبت به اوایل دی‌ماه حدود 20 تا 30 درصد افزایش یافته است. هنوز اما قرنطینه و مجازی شدن مدرسه‌ها و دورکاری کارمندان به‌طور جدی مطرح نیست اما دکتر صحبتی تاکید دارد افرادی که بالای 18 سال سن دارند و شش ماه از آخرین تزریق واکسن‌شان گذشته، هرچه زودتر برای تزریق نوبت بعدی واکسن اقدام کنند چرا که به احتمال زیاد در بهمن‌ماه و اسفندماه درگیر موج هشتم خواهیم شد. گفت‌وگو با دکتر صحبتی را در ادامه می‌خوانید.

۱۴۶

*آقای دکتر، وضعیت فعلی کرونا در استان کرمان چگونه است؟ وارد پیک هشتم شده‌ایم؟

روند بستری‌شدگان کرونا نسبت به دو هفته قبل حدود 20 تا 30 درصد افزایش داشته ولی هنوز آمار پایین است و زود است که بخواهیم بگوییم موج هشتم در کرمان شروع شده است اما کشورهای دیگری مانند چین و ژاپن و کره هم افزایش شدید بیماری و هم گونۀ جدیدی از زیرگونه‌های اومیکرون را دارند که در ایران هم ردپای آن پیدا شده است. ما هنوز در کرمان موردی از این ویروس جدید را شناسایی نکرده‌ایم، ولی مراقبت جدی نیاز است. به هر حال، مسافران و زائرانی داریم که مثلا از عراق به کرمان برمی‌گردند یا مسافرانی که از دیگر کشورهای خارجی به تهران و بعد به کرمان آمده‌اند. در حال شناسایی این افراد و نمونه‌گیری هستیم و خوشبختانه هنوز مورد مثبتی از ویروس جدید در کرمان پیدا نشده ولی افزایش موارد را در دو، سه هفتۀ اخیر داشتیم. هفتۀ گذشته 21 مورد بستری مثبت و دو مورد فوتی داشتیم. در حال حاضر، از 23 شهرستان در استان 19 شهرستان به رنگ آبی کرونایی و سیرجان و رابر و قلعه‌گنج به رنگ زرد هستند و فعلا هیچ منطقه‌ای به رنگ نارنجی و قرمز نداریم. به احتمال زیاد، در بهمن‌ماه یا اسفندماه موج جدید کرونا را در استان داشته باشیم. اگر بخواهیم در برابر این موج بیماری ایمنی بالایی داشته باشیم از الان باید واکسن تزریق شود. خیلی از افراد هستند که هنوز نوبت چهارم و برخی حتی نوبت سوم واکسن کرونا را تزریق نکرده‌اند، این افراد، باید هرچه سریعتر برای زدن واکسن اقدام کنند. کسانی که نوبت چهارم را تزریق کرده‌اند، اگر شش ماه از زمان واکسن‌شان گذشته، باید نوبت پنجم واکسن را بزنند. آخرین دستورالعمل وزارت بهداشت می‌گوید کسانی که بالای 18 سال سن دارند و شش ماه از تزریق نوبت قبلی گذشته، برای نوبت جدید واکسن باید مراجعه کنند. خوشبختانه واکسن به فراوانی وجود دارد و مراکز بهداشتی و درمانی هم آماده هستند و واکسیناسیون رایگان انجام می‌شود.

 

*ماسک زدن هم اجباری شده است؟

استفاده از ماسک هنوز در فضاهای عمومی اجباری نشده ولی در فضاهای سربسته و شلوغ به ویژه برای سالمندان و کسانی که بیماری‌ زمینه‌ای دارند توصیۀ اکید این است که ماسک استفاده شود.

 

*علائم ویروس جدید چیست؟

علائم اومیکرون شبیه سرماخوردگی است. ممکن است مبتلایان تب خفیف داشته باشند یا نداشته باشند. گلودرد را معمولا دارند، سرفه جزو علائم شایع بیماری است. در نوع شدید، درگیری ریه و تنگی‌نفس و خلط هم ممکن است ایجاد شود. سرعت انتشار در این گونۀ ویروس خیلی زیاد است ولی شدت بیماری نسبت به گونه‌های قبلی کم‌تر است.

 

*کسی این علائم را پیدا کرد باید تست کرونا بدهد؟

اگر فرد مبتلا، جزو گروه‌های پرخطر از جمله سالمندان، زنان باردار و افراد دارای بیماری زمینه‌ای نباشد، بهتر است در منزل استراحت کند و درمان‌های علامتی را دنبال کند ولی اگر جزو گروه‌های پرخطر است بهتر است به مراکز درمانی مراجعه کند تا روند درمان پیگیری شود.

 

*الان مدرسه‌ها باز است و بسیاری از خانواده‌ها نگران فرزندان‌شان هستند. ممکن است این شیوع جدید، موجب مجازی شدن کلاس‌ها بشود؟

هنوز زود است که دربارۀ این موضوع صحبت و تصمیم‌گیری شود اما کودکانی که بالای پنج سال سن دارند جزو گروه‌هایی هستند که می‌توانند واکسن بزنند. خانواده‌هایی که نگران هستند، بهترین کاری که می‌توانند انجام بدهند این است که برای تزریق واکسن بچه‌ها اقدام کنند و بچه‌هایی که بیماری زمینه‌ای مثل آسم یا دیابت دارند حتما با ماسک به مدرسه بروند. 

منبع: فردای کرمان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.