صنعت کدام استان اشتغال‌زاتر است؟ عقب‌ماندگی کرمان در اشتغال صنعتی

۹۶

اشتغال در استان کرمان به شدت و بیشتر از هر استانی به کشاورزی وابسته است و همچنان۴۰ درصد از شاغلان در این استان در بخش کشاورزی مشغول‌اند. این سهم بالای کشاورزی در کنار سهم ۳۸ درصدی خدمات باعث شده «صنعت» در کرمان کمترین نقش را در ایجاد شغل در مقایسه با سایر استان‌ها داشته باشد.
آنچه باعث شگفتی است اینکه استان کرمان با وجود برخورداری از ظرفیت‌های عظیم معدنی و صنعتی اما به دلیل توسعه نیافتگی صنایع پایین دستی بخش معدن در اشتغال صنعتی از همه استان‌ها عقب مانده است.
آخرین آمار اشتغال نشان می‌دهد نقش اشتغال‌زایی بخش‌های اقتصادی در کدام استان‌ها بیشتر است و همچنین در کدام مناطق کشور مشاغل دولتی سهم بیشتری دارند.
مرکز آمار اخیراً جزئیاتی بیشتر از نتایج آمارگیری نیروی کار در فصل بهار گذشته ارائه کرده است. یکی از این جزئیات به سهم اشتغال بخش‌های اقتصادی در استان‌ها برمی‌گردد. بر اساس این گزارش، سهم اشتغال صنعت در استان یزد بیشتر از سایر استان‌هاست و پس از آن، البرز و قم قرار دارند. اما به طور کلی خدمات در کل کشور و در اکثریت استان‌ها بیشترین سهم از شاغلان بازار کار را دارد. این بخش در استان بوشهر پررنگ‌ترین نقش را در ایجاد شغل داشته است؛ به طوری که ۶۴ درصد از مشاغل این استان جزء خدمات محسوب می‌شوند. پس از بوشهر هم تهران و هرمزگان رکورددارند.
اشتغال در استان کرمان به شدت و بیشتر از هر استانی به کشاورزی وابسته است. ۴۰ درصد از شاغلان در استان کرمان در بخش کشاورزی مشغول‌اند. این سهم بالای کشاورزی در کنار سهم ۳۸ درصدی خدمات باعث شده صنعت در کرمان کمترین نقش را در ایجاد شغل داشته باشد. تنها ۲۲٫۷ درصد از شغل‌های این استان در صنعت قرار دارند. از طرف دیگر، در استان‌های تهران، البرز و قم کشاورزی بخش ناچیزی از اشتغال را تشکیل می‌دهد.
اشتغال کدام استان‌ها بیشتر به دولت وابسته است؟
در استان‌های کهگیلویه و بویر احمد، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و ایلام، بخش عمومی بیشترین سهم را از اشتغال افراد دارد. به ویژه در دو استان اول، این سهم بیش از ۲۵ درصد است. یعنی تقریبا یک‌چهارم شاغلان این استان‌ها کارمند دولت هستند و بقیه در بخش خصوصی مشغول‌اند. اما در سوی دیگر نمودار، سهم بخش عمومی در استان‌های همدان، گیلان، آذربایجان شرقی و قزوین کمتر از سایر نقاط کشور است و بخش خصوصی نقش مهم‌تری در ایجاد اشتغال آن‌ها داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.