افزایش 10 برابری مصرف گاز خانگی در کرمان

۱۱۳

رئیس بهره‌برداری شرکت گاز استان کرمان، گفت: مصرف گاز استان روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب است که ۶۰ درصد آن مربوط به بخش خانگی است و افزایش ۱۰ برابری مصرف گاز خانگی را در فصل زمستان شاهد هستیم.

به گزارش تسنیم، علی ابراهیمی با اشاره به وضعیت مصرف گاز در استان و افزایش 10 برابری مصرف گاز در فصل زمستان در بخش‌های تجاری و خانگی، اظهار داشت: در زمان حاضر مصرف گاز در استان کرمان عدد بالایی است.

وی با بیان اینکه بخشی از این مصرف در بخش صنایع است، افزود: البته بخش صنعت روال عادی مصرف را دارد، به تولید استان ‌کمک و اشتغال ایجاد کرده است اما در شرایط فعلی و فصل سرد سال 60 درصد مصرف استان کرمان مربوط به بخش خانگی است.

رئیس بهره‌برداری شرکت گاز شهرستان‌های استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر و در فصل زمستان که فصل سرد سال است، مصرف گاز استان کرمان روزانه چیزی در حدود 30 میلیون متر مکعب است، بیان کرد: بخش زیادی از این مصرف یعنی چیزی در حدود 18 میلیون مترمکعب آن مربوط به بخش خانگی است.

‌وی با بیان اینکه در شرایط فعلی کارخانجات ما از جمله کارخانه فولاد گل‌گهر و فولاد بردسیر با مشکل کمبود گاز مواجه هستند، گفت: با یک صرفه‌جویی ساده در بخش خانگی می‌توان به راحتی مصرف گاز این بخش را چیزی در حدود 6 میلیون متر مکعب کاهش داد و با صرفه‌جویی خط تولید کارخانجات را فعال کرد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه دمای رفاهی در نظر گرفته شده برای محیط‌ها، منازل و ادارات بین 18 تا 21 درجه سانتی‌گراد است، افزود: متاسفانه در بسیاری از موارد این دما خیلی بالاتر از این حد است.

وی با بیان اینکه اگر هم‌استانی‌های عزیز حدود یک درجه دمای محیط را کاهش دهند، حدود 6 درصد صرفه‌جویی در مصرف گاز استان را داریم، ادامه داد: واقعیت این است که با این کاهش یک درجه‌ای دما، تغییرات زیادی در دمای محیط ما ایجاد نمی‌شود.

رئیس بهره‌برداری شرکت گاز شهرستان‌های استان کرمان با اشاره به اینکه با انجام کارهایی مثل استفاده از پوشش لباس مناسب در منزل، استفاده از درزگیر برای درب‌ها و پنجره‌ها و پایین آوردن درجه حرارت محیط، می‌توانیم کاهش زیادی در میزان مصرف گاز داشته باشیم، افزود: تنظیم دمای آب گرم در آبگرمکن‌ها، شوفاژها و یا پکیج‌ها بین دمای 50 تا 60 درجه در بهینه کردن مصرف گاز بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه در راستا بهینه کردن مصرف گاز استان کرمان، یکسری بازدیدهایی را ادارات و دستگاه‌های دولتی استان داشتیم و گاز برخی از ادارات پرمصرف را در راستای دستورات وزارت نفت قطع کردیم، گفت: به یکسری منازل استخردار و ویلاها و مشترکین پرمصرف نیز اخطارهایی داده شده که در صورت عدم توجه، گاز آنها قطع می‌شود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه همه این اقدامات برای این است که بتوانیم جریان پایدار و ایمن گاز را برای مشترکین استان کرمان فراهم کنیم، افزود: اگر صرفه‌جویی و کاهش مصرف گاز بخش خانگی را داشته باشیم، به صنایع و رونق تولید استان کمک می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.