محمدرضا شه‌بخش مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان: افق آینده منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم تا سال ۲۰۲۵ تولید ۳۵۰ هزار خودرو است

۱,۹۲۷

مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید روز سه شنبه با حضور مسئولین استانی و مدیران ارشد اجرایی شهرستان بم در حالی برگزار شد که براساس آمار اعلام شده ، هدفگذاری دستکم ۲۵ درصد تولید خودرو کشور و صادرات به بازارهای همجوار از این منطقه در دستور کار قرار دارد.
مسعود فاضل مدیرعامل پیشین منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم که از سال ۷۲ این مسئولیت را برعهده داشت جای خود را به هادی شهسوارپور فرماندار پیشین این شهرستان داد تا با شناخت کاملی که از وضعیت این منطقه دارد تلاش برای توسعه بیش از پیش این مجموعه مهم اقتصادی را در شرق استان کرمان به کار بندد.
منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم نقش مهمی در تولید و پیشرفت حوزه خودروسازی کشور دارد. این منطقه قطب تخصصی در زمینه صنایع خودروسازی است که کارخانه‌های فعال و پویایی در زمینه خودرو و قطعات درآن مشغول به تولید هستند بعلاوه دارای ظرفیت های بالای گردشگری و طبیعت چهار فصل است که بویژه در ایجاد اشتغال و جذب سرمایه می‌تواند آینده درخشانی را برای شرق استان رقم بزند.
خودرو کاملا بومی تا ۱۴۰۵
مهندس محمدرضا شه بخش مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان با تقدیر از تلاش خالصانه مهندس فاضل افزود: ایشان یکی از موسسین و مدیران سخت کوش در ایجاد و توسعه منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بود که برای بهره گیری از مدیری کارآمد برای ادامه مسیر ایشان ،از آقای شهسوارپوربه عنوان شخصیتی توانمند و آشنا به شرایط منطقه استفاده کردیم.
وی اظهار امیدواری کرد وی با بهره گیری از تجربیات گذشته و ارتباطات و شناختی که ازظرفیت های منطقه دارند بتوانند منشاء تحولات بیشتر و تسهیل سرمایه گذاری و پیشبرد اهداف گروه باشند .
شه بخش با تشریح برنامه های صنایع خودرو سازی کرمان گفت: در حال ساخت قطعات ، طراحی و بومی کردن خودرو هستیم و تا پایان سال ۱۴۰۵محصولی کاملا بومی با سطح ساخت داخل بالای ۸۵ درصد در حوزه کرمان خودرو تولید خواهیم کرد.
شه‌بخش افزود: افق آینده منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم تا سال ۲۰۲۵ تولید ۳۵۰ هزار خودرو است تا بتوانیم حداقل ۲۵ درصد سهم خودرو کشور را در این منطقه تولید کنیم.
وی بیان کرد:دولت به هیچ عنوان سرمایه گذاری مستقیمی در این منطقه اقتصادی انجام نداده و بزرگترین کاری که انجام شده پشتیبانی از فعالان اقتصادی و کارآفرینان بوده است.
مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان با اشاره به حمایت و پشتیبانی های دولت از فعالان اقتصادی ادامه‌ داد: حجم سرمایه گذاری که در منطقه ایجاد شده بسیار فراتر از سرمایه گذاری‌های سنگینی است که دولت در پروژه‌های دولتی انجام داده است.
توسعه و پیشرفت در صنعت زمان‌بر است
مدیر عامل صنایع خودرو سازی کرمان تاکید کرد:روند توسعه صنعت زمان‌بر است و طرح بعدی ما صادرات و عرضه حداقل ۱۵ درصد تولیدات این منطقه به بازارهای همجوار است.
ایشان خاطرنشان‌کرد: گام سوم ما رسیدن به تولید سالانه ۵۰۰ هزاردستگاه خودرو است که این امر به معنای ایجاد حداقل ۵۰ هزار شغل خواهد بود.
به گفته وی با تولید سالانه ۵۰۰ هزارخودرو درآمد ناخالص منطقه با فرض ثبات در قیمت‌ها افزون بر ۲۵۰ هزار میلیارد تومان می باشد که اگر یک درصد آن هم داخل منطقه سرریز شود افق روشن و مناسبی برای فعالیت و زندگی در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید خواهد بود.
اوی افزود: گر به دنبال تفرقه باشیم فرصت‌ها را از دست می دهیم .
مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان در ادامه اظهار داشت: در مرحله حساسی قرار داریم و چنانچه همگی تلاش کنیم افق روشنی پیش روی بم خواهیم داشت اما اگر به دنبال تفرقه و ایرادهای غیرمعقول از یکدیگرباشیم فرصت‌ها از دست خواهد رفت.
شه‌بخش با اشاره به اینکه امسال در ارگ جدید یکصد هزار خودرو تولید خواهد شد گفت:یکی از شاخصه‌های فعالیت‌ های اقتصادی درآمد ناخالص آنهاست؛ چنانچه در سال جاری یکصد هزار خودرو تولید کنیم درآمد ناخالص منطقه بیش از ۵۰ هزارمیلیارد تومان خواهد بود.
وی با تشریح تفاوت ها از نظر درآمد ناخالص در توسعه صنعتی با سایر بخش ها توضیح داد: مجموعه اقتصادی ارگ جدید در شرایط معمول بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد ناخالص خواهد داشت در صورتی که نتیجه فعالیت بسیار طولانی کشاورزی بم با برداشت حتی ۲۰۰ هزار تُن خرما در چهار شهرستان شرقی درآمد ناخالصی به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان دارد.
شه بخش گفت: در زمینه اشتغال نیز در کشاورزی با قدمت ۷۰ سال حدود ۳۰ هزارشغل ایجاد خواهد شد اما در صنعت با افق آینده منطقه ۳۵ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم خواهیم داشت.
مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان اضافه کرد: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی بسیاری از نقاط، توسعه فعالیت‌های صنعتی است زیرا اگر صنعت توسعه یابد با فاصله کوتاهی بیشترین اشتغال را در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید رقم خواهد زد.
وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید الگوی نوینی است که می تواند به دیگر مناطق نیز ارایه شود.
لزوم حمایت دولت برای حل مشکلات سرمایه گذاران منطقه
هادی شهسوارپور مدیرعامل جدید منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم نیز در ادامه گفت: دولت اگر تنها نقش حمایتی برای سرمایه گذار و بخش خصوصی داشته باشد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد به گفته وی در صورت حمایت از سرمایه گذار کار تولیدی صورت می‌گیرد و در نهایت خروجی کار، تولید ثروت و اشتغال خواهد بود. شهسوارپور افزود: یکی از سیاست‌های دولت تسهیل‌گری است تا سرمایه گذار بتواند در این مسیر بدرستی حرکت کند و به جایگاه خودش برسد.
وی اظهارداشت: گاهی اوقات در کشور ما این اتفاق بدرستی صورت نمی‌گیرد و راه هموار نمی‌شود. مدیرعامل جدید منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم بیان کرد: یکی از اهداف و سیاست های ما حل مشکلات منطقه اقتصادی و شهرک ارگ جدید برای افراد ساکن در این منطقه است.
شهسوارپور اضافه کرد: امکانات و زیرساخت‌های لازم برای ورود سرمایه گذار بومی و غیربومی وجود دارد زیرا مشکلاتی که سرمایه گذار در بیرون از این منطقه با آن مواجه است، در این منطقه وجود ندارد.
پیگیری الحاق ۲ هزار هکتار زمین به منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید
شهسوار پور در ادامه از پیگیری برای الحاق ۲ هزار هکتار زمین به منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم خبر داد و افزود: این الحاق مصوبه هیات دولت را دارد که پیگیری ‌های لازم را انجام خواهیم داد.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم گفت: در آینده شاهد توسعه منطقه شرق استان کرمان به مرکزیت شهرستان بم خواهیم بود تا دیگر نیازی به نگاه شهرستان های دیگر نداشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.