رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی اعلام کرد؛ «کرمان» با کم‌بارشی بسیار شدید در اردیبهشت‌ماه مواجه خواهد بود

▲کاهش ۴۱ درصدی باران‌های فروردین‌ماه در کرمان ▲ پیش‌بینی تابستانی گرم‌تر از سال گذشته

۸۷

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: استان‌های تهران، قزوین، سمنان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و کرمان با کم‌بارشی بسیار شدیدی طی اردیبهشت ماه مواجه خواهند بود. این کم‌بارشی‌ها بر آب پشت سدها، جریان رودخانه‌ها و بخش کشاورزی تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت و خسارت‌های زیادی به همراه دارد. کم‌بارشی‌ها و کمبود آب بر کیفیت آب می‌تواند تاثیرات نامطلوبی بگذارد.
احد وظیفه همچنین با بیان این‌که برخی استان‌ها در فروردین‌ماه بارش‌هایی به شدت زیر حد نرمال را تجربه کردند، افزود: از جمله این استان‌ها می‌توان به تهران با ۴۰ درصد، خراسان رضوی با ۵۲ درصد، کرمان با ۴۱ درصد، گلستان با ۴۷ درصد، گیلان و مازندران با ۳۷ درصد، هرمزگان با ۴۲ درصد و سیستان و بلوچستان با ۵۱ درصد کاهش بارش اشاره کرد.
وی با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود که تابستان سال جاری نسبت به سال گذشته گرم‌تر باشد، یادآور شد: ادامۀ سال آبی چشم‌انداز مناسبی ندارد و نمی‌تواند این وضعیت کم‌بارشی را جبران کند. پیش‌بینی می‌شود روزهای سختی از نظر تامین آب و شرایط دمایی در انتظار باشد.
به گزارش ایسنا، وظیفه پنجم اردیبهشت‌ماه دربارۀ شرایط بارندگی‌ها در اردیبهشت‌ماه اظهار کرد: بر اساس آمار و داده‌ها برای اردیبهشت‌ماه بارندگی‌هایی در حد نرمال پیش‌بینی می‌شود. اردیبهشت‌ماه مهم‌ترین بازۀ زمانی در فصل بهار برای دریافت بارندگی‌های کشور است و اهمیت بسیار زیادی دارد. با ورود به خردادماه بارندگی‌ها تقریبا در نیمۀ ‌جنوبی به پایان می‌رسد و بارش‌ها تنها در نیمۀ ‌شمالی کشور ادامه خواهد داشت، هرچند که به‌طور طبیعی نیز این بارندگی‌ها در اردیبهشت‌ماه کم می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه فروردین‌ماه بسیار کم‌بارش بود، ادامه داد: دو هفتۀ اول اردیبهشت می‌تواند از نظر بارندگی‌ها شرایط بهتری نسبت به دو هفتۀ دوم داشته باشد اما می‌توانیم انتظار بارندگی در حد نرمال یا اندکی کمتر از نرمال را در ماه جاری داشته باشم. نکتۀ مهم‌ این است که طی سال آبی جاری، استان‌هایی همچون تهران، خراسان رضوی، قزوین، سمنان، استان‌های ساحلی دریای خزر، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، تا حدودی آذربایجان شرقی و اردبیل بارندگی‌هایی به‌شدت کم‌تر از حد نرمال را تجربه کرده‌اند و فرصت کمی برای دریافت بارش‌های مورد نیاز در بازۀ زمانی باقیمانده دارند و کم‌بارشی این استان‌ها در فرصت باقی مانده جبران نخواهد شد.
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی دربارۀ بارندگی‌های فروردین‌ماه اظهار کرد: از ابتدای فروردین تاکنون به‌طور متوسط ۲۵ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم این در حالیست که طی این بازۀ زمانی به‌طور نرمال در بلندمدت باید ۳۸ میلیمتر بارندگی دریافت می‌کردیم بنابراین حدود ۳۳ درصد بارندگی‌ها نسبت به بلند مدت کاهش داشته است. متوسط بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون نیز ۱۵۸ میلیمتر بود که نسبت به بارش‌های ۱۹۹ میلیمتری بلندمدت، ۴۱ میلیمتر معادل با ۲۱ درصد کمتر شده است.
وی تاکید کرد: به طور کلی می‌توان گفت که بخش‌های جنوب‌غرب، جنوب و غرب کشور وضعیت بارندگی‌ مناسب و نرمال و حتی بیش از نرمالی داشتند اما متاسفانه بارش‌های بخش‌های شمالی و نیمۀ شرقی کشور به‌شدت زیر نرمال است. بیشترین درصد کم‌بارشی را در سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی داشته‌ایم که بارندگی‌های آن‌ها بیش از ۵۰ درصد زیر نرمال بوده است.
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی دربارۀ وضعیت دمای هوا در اردیبهشت‌ماه نیز اظهار کرد: دمای هوا در اردیبهشت‌ماه در حد نرمال و حتی بیش از حد نرمال خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود که تابستان سال جاری نسبت به سال گذشته گرم‌تر باشد. گرمای هوا در نیمۀ ‌جنوبی کشور شدت بیشتری دارد که موجب تبخیر بیشتر آب می‌شود و دسترسی به آب را محدودتر می‌کند بنابراین استان‌هایی همچون تهران به دلیل جمعیت زیادی که دارد، خراسان رضوی به دلیل کاهش ۵۲ درصدی بارش‌ها نسبت به بلندمدت و کمبود ذخایر آبی پشت سدها همچنین جمعیت بالای شهرستان‌هایی همچون مشهد و سیستان و بلوچستان به دلیل ذخایر بسیار پایین چاه‌ نیمه‌ها در شمال استان و عدم ورود آب از افعانستان و نبود بارش مناسب از این حیث شرایط مناسبی نخواهند داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.