کرمان بیشترین مساحت حاشیه‌نشینی کشور را دارد؛ ۱۳۳هزار نفر از جمعیت استان حاشیه‌نشین‌اند

۱۴۸

طبق آخرین اطلاعات شرکت بازآفرینی شهری ایران، ۴درصد از جمعیت کرمان حاشیه نشین‌اند. بالغ بر ۶هزار هکتار از مساحت کرمان زیر بار حاشیه‌نشینی رفته که بالاترین مساحت در کل کشور است.

به گزارش «کرمان نو» طبق اطلاعات شرکت بازآفرینی شهری ایران، ۶هزار و ۵۸۴ کیلومتر از مساحت استان سکونتگاه غیررسمی است. کرمان از نظر مساحت حاشیه‌نشینی رتبه اول کشور را دارد. ۱۳۳هزار و ۸۴۸ نفر از جمعیت این استان ساکن همین مناطق‌اند، این یعنی بالغ بر ۴درصد از جمعیت ۳میلیون نفری استان حاشیه‌نشین‌اند. نکته عجیب اما فاصله بین مساحت حاشیه نشینی و جمعیت حاشیه نشین در کرمان است. علی رغم اینکه این استان رتبه اول از نظر مساحت سکونتگاه‌های غیر رسمی را دارد اما جمعیت حاشیه‌نشین‌اش به نسبت سایر شهرها کمتر بوده و در رتبه ۱۷ قرار دارد. بیشترین جمعیت حاشیه‌تشین در تهران است که حدود ۸۸۶هزار نفر از جمعیت این استان را تشکیل می‌دهد. در رتبه‌های بعدی نیز استان‌های خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان غربی قرار دارند.

به گزارش کرمان‌نو، الله‌آباد، شیشه‌گری، شرف‌آباد، شهرک شهید همت و شهرک چهارده معصوم محلات شناخته شده حاشیه‌ای در شهر کرمان هستند. محلاتی که بعضی کمتر و برخی بیشتر از نبود یا کمبود امکانات زیرساختی و عمرانی رنج می‌برند.از سال ۹۱ و با پیگیری شورای تامین استان کرمان، کارگروه مبارزه با حاشیه‌نشینی و تصرف اراضی دولتی و نیز جلوگیری از تغییر کاربری اراضی تشکیل شد. اما آن طور که از وضعیت این مناطق پیداست ، اقدام خاصی شکل نگرفته بود یا دستکم اقدامات کافی نبوده است.
از ابتدای این دولت تاکنون بیش‌از هفت بازدید محوری و متمرکز از محلات حاشیه شهر کرمان انجام شده و اوایل فروردین ماه امسال هم استاندار کرمان هم در بازدید از محله چهارده معصوم وعده‌هایی برای ساماندهی این مناطق داده است. فداکار در بازدیدی از این منطقه وعده ساماندهی و گذاشتن کنتور برای خدمات زیرساختی چون آب و برق و گاز به این مناطق را داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.