بنزین قاچاق حادثه آفرید؛ انفجار و آتش‌سوزی بیخ گوش شهروندان کرمانی

سازمان آتش نشانی کرمان از شهروندان خواست در صورت اطلاع از نگهداری سوخت قاچاق در منزل مراتب را به شماره ۱۲۵ اعلام کنند

۱۰۹

به گزارش ایرنا، وضعیت قاچاق سوخت در استان کرمان به ویژه در مناطق جنوبی و شرق این استان که به مرزها نزدیک هستند در شرایطی است که با اجرای طرحی برای ساماندهی وضعیت سوخت گیری در این مناطق، به نظر می رسد شرایط قاچاق سخت تر شده باشد اما روی دیگر این پدیده، نگهداری بنزین در مخازن واقع در منازل، مغازه ها و باغ های کشاورزی است تا عده ای از افراد دخیل در این کار بتوانند میزان ذخیره بنزین را برای فروش به قاچاقچیان بالا ببرند.

قاچاق سوخت البته روی دیگری هم دارد که هر از چندگاهی خودش را نمایان می کند و آن هم آتش گرفتن و انفجار این مخازن که هر از چند یک بار شاهد سوانح مربوط به آنها هستیم.

این درحالی است که آمار سوانح مربوط به خودروهای قاچاق‌بر هم در بحث سوخت و هم اتباع بیگانه نیز در استان کرمان بالا و هزینه هایی که برای خود شهروندان و کشور بار می کنند نیز زیاد است؛ هر از چند وقتی خبرهای مربوط به سوانح این خودروها، تلفات و مصدومیت افراد یا آتش گرفتن خودروها مخابره می شود و صحنه های دردناکی را به تصویر می کشد.

در همین رابطه مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان گفت: انتشار گاز ناشی از بنزین (قاچاق سوخت) در فضای محصور یک منزل مسکونی، موجب انفجار و آتش‌سوزی گسترده شد.

ابراهیم بابایی با بیان اینکه این انفجار در کوچه شماره ۲۹ خیابان «گلدشت» رخ داده است، افزود: این انفجار علاوه بر آتش‌سوزی گسترده و خسارات قابل توجه، موجب فروریختن شیشه‌های برخی منازل اطراف و ایجاد رعب و وحشت ساکنان این منطقه شد.

وی با بیان اینکه شدت انفجار، به ترک‌خوردگی برخی ساختمان‌های اطراف این منزل مسکونی انجامید گفت: این حادثه، درگیری همسایه‌ها با فرد خاطی را نیز به‌همراه داشت.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان افزود: با توجه به حجم قابل توجه بنزین و بخارات قابل اشتعال موجود در محیط، این آتش‌سوزی گسترده، موجب سوختن یک دستگاه خودرو و خسارت به ۲ واحد مسکونیِ طبقات فوقانیِ آن شد.

بابایی، خسارات ناشی از انفجار را که از منازل اطراف گزارش شده نیز قابل توجه و شدید دانست و گفت: مصدومیت‌های ناشی از وقوع حادثه، به اظهارات همسایگان مربوط می‌شود که بنا بر اظهار برخی از آن‌ها، سقوط و پرتاب اشیا از قبیل لوستر و غیره، در اثر موج انفجار، موجب وارد آمدن صدماتی به برخی از آنها شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان به حضور ۱۵ آتش‌نشان با چهار دستگاه خودروی اطفایی و تجهیزات کامل، به‌همراه برخی از مسئولان این سازمان برای مهار آتش اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش آتش‌نشانان، علاوه بر مهار آتش، عملیات لکه‌گیری در فرایند مبارزه با آتش‌سوزی نیز به پایان رسید.

بابایی بیان کرد: بررسی همکارانی که به‌منظور ثبت گزارش حادثه در محل حضور داشته‌اند و اطلاعات مورد نیاز را جمع‌بندی کرده‌اند، حاکی از این است که پنج دستگاه خودرو و ۲۰ منزل مسکونی از پیامدهای نامطلوب ناشی از انفجار ، کم‌وبیش خسارت دیده اند.

آتش‌سوزی دوم همزمان با اوج آتش‌سوزی در انفجار اول

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان، همچنین به آتش‌سوزی دیگری همزمان با اوج عملیات در حادثه انفجار و حریق بنزین در خیابان «گلدشت» اشاره کرد و گفت: در این حادثه نیز یک منزل مسکونی در خیابان «شهیدان ماهانی» دچار حریق شد که سه دستگاه خودروی اطفایی به محل اعزام شد.

بابایی ادامه داد: آتش‌سوزی منزل مسکونی در خیابان «شهیدان ماهانی» با تلاش آتش‌نشانان مهار شد.

انهدام شبکه سازمان‌یافته قاچاق سوخت در جنوب و شرق کشور

این درحالی است رئیس کل دادگستری استان کرمان از دستگیری اعضای شبکه سازمان یافته قاچاق سوخت در جنوب و شرق کشور خبر داد و گفت: تاکنون چهار نفر از سرشبکه‌های اصلی این باند دستگیر و شش نفر نیز برای اخذ توضیحات به دادسرای شهرستان کهنوج احضار شده‌اند.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی در تشریح این خبر افزود: اعضای این باند متشکل از دلالان، جایگاه‌داران، کارت‌های مهاجر و گلخانه داران توسط سازمان اطلاعات سپاه استان مورد رصد قرار گرفته و بنا به دستور قضایی دستگیر شده‌اند. 

وی با اشاره به این مطلب که در بعضی از موارد ترک فعل کارمندان و مدیران ادارات متولی در حوزه فرآورده‌های نفتی در شهرستان کهنوج مشهود است، اظهار کرد: در این پرونده حجم بالای قاچاق سوخت انجام شده که میزان دقیق آن پس از بررسی‌های کارشناسی و برآورد کامل  اطلاع‌رسانی خواهد شد.

حمیدی با اشاره به اینکه اعضاء این باند با استفاده از بالغ بر ۲۰۰ کارت سوخت مربوط به جایگاه‌داران، گلخانه داران و کارت‌های مهاجر نسبت به قاچاق سوخت به استان‌های جنوبی و انتقال به کشورهای همسایه اقدام می‌کردند، گفت: اقدامات اعضای این باند باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی در توزیع به موقع و صحیح سوخت به مردم شده و نارضایتی گسترده مردم این شهرستان را به دنبال داشته است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که قاچاق سوخت ضمن آنکه سرمایه مردم و کشور را به تاراج می‌برد، موجب ایجاد زمینه نابرابری و اشتغال سوزی می‌شود، تصریح کرد: اعضای این باند گسترده که تعدادی از آنها غیربومی هستند، از سال ۱۴۰۰ تاکنون فعالیت داشته‌اند.

وی تاکید کرد: نهادهای امنیتی و اطلاعاتی، نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه قضایی در برخورد با قاچاقچیان سوخت در هر سطحی با جدیت و براساس قانون اقدام خواهند کرد و اجازه نخواهند داد که سرمایه‌های ملی این کشور توسط عده‌ای سودجو به تاراج برده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.