مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان مطرح کرد؛ کمبود تخت روانپزشکی در استان کرمان

* گاهی بیماران اورژانسی را در راهرو بستری می‌کنیم

۶۷

مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با بیان این‌که در مرکز استان ۲۲۰ تخت روانپزشکی وجود دارد، گفت: «چند تخت هم در شهرهای رفسنجان، جیرفت، بم و بردسیر وجود دارد اما در کرمان با کمبود تخت روانپزشکی مواجه هستیم».
دکتر عبدالرضا صباحی در نشست خبری به مناسبت هفتۀ سلامت روان افزود: «گاهی مجبور می‌شویم بیمارانی که اورژانسی هستند و اجبارا نیاز به بستری دارند را در راهرو بستری کنیم».
وی با اشاره به اختلال سوءمصرف مواد مخدر و شیوع مواد مخدر صنعتی یادآور شد: «به دلیل گرایش الگوی سوءمصرف موادمخدر به سمت مواد صنعتی و شدید بودن عوارض آن، نیاز به بستری بیش‌تر می‌شود».
صباحی ادامه داد: «وقتی کسی متاسفانه شیشه یا ترکیبات حشیش مصرف می‌کند ممکن است که دچار جنون شود و باید بستری شود زیرا برای اطرافیانش خطرناک است».
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «یک بخش ۳۰۰ تختی روانپزشکی در مجموعۀ افضلی‌پور در حال ساخت و چندین سال نیمه‌‌تمام باقی مانده بود که با ورود یک خیّر به این حوزه و سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد تومانی تکمیل می‌شود».
به گزارش فردای‌کرمان، وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که اختلالات روانی طیف وسیعی دارد، گفت: «در مجموعِ اختلالاتی که در طب امروز وجود دارد پاسخ به درمان خوب است و درمان‌پذیری از سطح متوسط بالاتر است».
صباحی همچنین با اشاره به عوامل موثر در اختلالات روانی، خاطرنشان کرد: «تاهل در بروز اختلالات روانی نقش محافظتی دارد و این اختلالات در افراد مجرد، کسانی که از شریک زندگی خود جدا شده‌اند و یا همسر آن‌ها فوت کرده، بیشتر است».
وی ادامه داد: «بر اساس آمار، سطح پایین اقتصادی و اجتماعی یک عامل خطر است اما این‌طور نیست هر کس سطح اقتصادی پایینی دارد، مشکل داشته باشد».
مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با بیان این‌که سطح تحصیلات پایین نیز عامل خطر در بروز اختلالات روانی محسوب می‌شود، گفت: «استرس در زندگی اجتناب‌ناپذیر است اما در صورتی که خوب مدیریت شود موجب رشد می‌شود».
وی با تاکید بر این‌که مهم‌تر از خود استرس مدیریت آن است، افزود: «با فراگیری مهارت‌های زندگی و استفاده از تکنیک‌های رفتاری می‌توان استرس را مدیریت کرد».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.