رئیس پلیس فتا استان کرمان خبر داد؛ کلاهبرداری با هک حساب‌های کاربری در روبیکا

۱۶۶

رئیس پلیس فتا استان کرمان در خصوص کلاهبرداری مجرمان سایبری با شگرد هک حساب‌های کاربری روبیکا و درخواست واریز وجه از دنبال‌کننده‌ها هشدار داد و گفت: «طی مراجعۀ تعدادی از شهروندان کرمانی به پلیس فتا در خصوص هک اکانت‌هایشان در یکی از پیام‌رسان‌ها و دریافت وجه از دنبال‌کننده‌هایشان موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است».

سرهنگ محمدرضا رضایی در خصوص شیوۀ اجرای این کلاهبرداری توضیح داد: «مجرمان سایبری با دسترسی غیرمجاز به حساب‌های کاربران در پیام‌رسان روبیکا، اقدام به درخواست وجه و کلاهبرداری از دنبال‌کننده‌های آن‌ها و در نهایت کسب درآمد نامشروع می‌‌کنند».

وی برای جلوگیری از وقوع این کلاهبرداری تاکید کرد: «شهروندان باید قبل از واریز وجه به حساب دوست خود که به این شیوه درخواست کمک کرده است، با شماره صاحب اکانت تماس تلفنی گرفته و از صحت درخواست وی مطمئن شوند».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از پایگاه خبری پلیس، رضایی همچنین افزود: «لازم است کاربران از دانلود و اجرا کردن نرم‌افزارها از منابع نامعتبر به شدت پرهیز و در هنگام ورود به شبکه اجتماعی خود حتما از اصلی بودن صفحۀ ورود اطمینان حاصل کنند تا گرفتار صفحات جعلی نشوند».

رئیس پلیس فتا استان کرمان به عموم شهروندان نیز توصیه کرد: «در اولین فرصت به طریقی ماجرای هک شدن اکانت شبکۀ اجتماعی خود را به دوستان و آشنایان خود اطلاع دهند تا هکر از اعتماد آن‌ها نسبت به وی سوء‌استفاده نکند، همچنین بعضی افراد هنگامی که درخواست کمکی هر چند اندک از دوستان خود در شبکه اجتماعی مشاهده می‌کنند، بر این باورند اگر با صاحب اکانت جهت اطمینان از صحت ادعا تماس بگیرند، کم لطفی و بی‌احترامی به او است، در حالی که هکرها و شیادان نیز با دانستن اینگونه موارد به این کار غیر قانونی ادامه می‌دهند».

وی در پایان خاطرنشان کرد: «کاربران شبکه‌های اجتماعی به منظور پیشگیری از دسترسی غیرمجاز و سوءاستفاده از هویت و کلاهبرداری مجرمین از دوستان و مخاطبین آن‌ها، حتما رمز تایید دو مرحله‌ای را  برای حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی فعال کنند».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.