توسط مرکز آمار تورم خردادماه اعلام شد: کرمان رتبه نخست تورم درکشور

۱۱۹

به گزارش مرکز آمار ایران، در خرداد ۱۴۰۲، اگرچه نرخ تورم در کل کشور مسیری نزولی را پیموده اما همچنان در برخی استان‌ها در سطح بالایی قرار دارد.
بررسی‌ها حاکی از آن است که تورم نقطه به نقطه در ۱۸ استان از متوسط تورم کل کشور بالاتر بوده است.
بررسی تورم ماهانه کشور در خرداد ماه به تفکیک استان‌ها نشان می‌دهد که بیشترین تورم ماهانه استانی متعلق به استان‌های کرمان و قزوین بوده است.
تورم ثبت‌شده این ۲ استان به ترتیب ۳.۲ درصد و ۲.۸ درصد بوده است.
مطابق گزارش مرکز آمار، تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در این استان‌ها بیشتر از کالاهای غیرخوراکی بوده است.
نکته قابل توجه در این آمار، تفاوت رتبه‌بندی تهران در تورم نقطه‌ای و ماهانه است. درحالیکه تهران یکی از استان‌های با کمترین نرخ تورم نقطه‌ای بوده، اما بررسی تورم ماهانه حاکی از آن است که این استان پس از استان‌های کرمان و قزوین دارای بیشترین تورم ماهانه بوده و در مرتبه سوم این رده‌بندی قرار داشته است.
مطابق گزارش مرکز آمار، بیشترین نرخ تورم نقطه‌ای در استان یزد و به میزان ۵۴.۲ درصد رقم خورده است. بار تورم در این استان بیشتر بر دوش کالا‌های غیرخوراکی و خدمات بوده است. مطابق آمار‌ها تورم کالا‌های غیرخوراکی و خدمات در استان یزد در حدود ۶۰ درصد برآورد شده است.

در خرداد ۱۴۰۲ شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به ۱۸۹.۳ رسیده که نسبت به ماه قبل، ۲.۰ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۴۲.۶ درصد افزایش یافته است.
استان‌های کردستان و همدان نیز به ترتیب با نرخ تورم ۴۸.۶ درصدی و ۴۸.۳ درصدی در مراتب دوم و سوم بیشترین نرخ تورم قرار گرفته‌اند.
در این ۲ استان نیز بیشترین تورم ثبت‌شده متعلق به گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات بوده است.
کمترین تورم نقطه به نقطه در میان استان‌ها نیز مربوط به استان خوزستان بوده که ۳۸.۱ درصد به ثبت رسیده است. پس از خوزستان، استان‌های سمنان با تورم ۳۸.۸ درصدی، زنجان با تورم ۳۹.۱ درصدی و تهران با تورم ۳۹.۳ درصدی دارای کمترین تورم نقطه به نقطه خرداد امسال در میان استان‌ها بوده‌‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.