داستان افزایش فقر و سرقت

۲۵۸

در شرایطی که سرقت‌های خرد و کوچک در کرمان در حال افزایش است مسئولان سهل‌انگاری مردم در انجام تدابیر پیشگیرانه و امنیتی را دلیل این مسئله می‌دانند.

آمار سرقت استان کرمان نسبت به نرم کشوری پایین‌تر است ولی بالای 60 درصد آمار کشفیات سرقت در شهرستان کرمان و بالای 70 درصد کشفیات سرقت در استان کرمان است.

با اجرای قانون کاهش مجازات حبس، شاهد بروز فاجعه در کشور هستیم و قبح سرقت ریخته شده است و باید این قانون تجدید نظر شود.

باور نداشتن پیشگیری از وقوع جرم، به امر رایج در میان مدیران و‌ حتی برخی از قوانین تبدیل شده است.

در یک پژوهش تأثیر بیکاری بر وقوع جرم در استان کرمان بررسی شده که در این پژوهش عنوان شده جرم یک پدیده نامناسب اجتماعی است که پیامدهای منفی اقتصادی و اجتماعی زیادی به همراه دارد. برای کنترل جرم در کشور شناسایی ریشه‌های وقوع جرم از اهمیت زیادی برخوردار است. بیکاری یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر وقوع جرم محسوب می‌شوند. استان کرمان از جمله استان‌های مهم کشور در زمینه وقوع جرم به شمار می آید.

نتایج به‌دست آمده نشان می‌دهد که در دوره مورد بررسی متغیر بیکاری از جمله متغیرهای مهم و تأثیرگذار بر وقوع سرقت در استان کرمان بوده است، به طوری که افزایش نرخ بیکاری موجب افزایش نرخ سرقت در استان کرمان شده است و در مجموع از متغیرهای تأثیرگذار بر وقوع سرقت در استان نرخ بیکاری بیشترین سهم را در تبیین تغییرات و نوسانات سرقت داشته است. بر طبق نتایج تحقیق کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال، در استان از جمله توصیه های سیاستی مناسب برای کاهش وقوع جرم و افزایش نظم و امنیت در استان محسوب می شود.

در همین حال رئیس کل دادگستری استان کرمان می گوید سرقت بیشترین فراوانی جرم را در کرمان دارد

حجت الاسلام ابراهیم حمیدی در شورای قضائی کرمان بیان کرد: سرقت با ۱۳.۵ درصد پرونده‌های ورودی دستگاه قضا در استان کرمان بیشترین فراوانی در زمینه بروز جرم را دارد.

وی عنوان کرد: جرم بعدی نزاع و درگیری است که از نظر آماری نصف پرونده‌های سرقتی است و به همین دلیل باید در زمینه پیشگیری از بروز سرقت در کرمان تلاش کنیم.

حجت الاسلام حمیدی بیان کرد: یکی از دلایل افزایش سرقت تصویب قانون کاهش مجازات حبس بوده است که موجب افزایش این جرم شده است.

وی در ادامه خواستار تبیین دستاوردهای قضائی در استان کرمان در راستای امیدآفرینی به مردم شد و گفت: باید در کنار مردم در راستای پیگیری از وقوع جرم تلاش کنیم تا جامعه‌ای امن و رو به توسعه داشته باشیم.

فرمانده انتظامی استان کرمان نیز می گوید با وجود افزایش ۱۸ درصدی جرائم در فضای مجازی، ۲۳ درصد کشف جرائم این حوزه را در استان کرمان طی سال جاری شاهد بوده ایم که ۶۳ درصد جرائم مربوط به باندهای کلاهبرداری بوده و در این راستا ۹۳۹ متهم احضار و دستگیر شده اند.

فرمانده انتظامی استان کرمان تاکید کرد: ۶۴ درصد قربانیان جرائم فضای مجازی این  استان را افراد زیر ۲۵ سال تشکیل می دهند که می طلبد در این بخش نظارت بیشتری اعمال شود.

وی تصریح کرد: تجهیز بیش از ۱۳ هزار خودرو به “جی پی اس” در جلوگیری از سرقت کمک زیادی کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.