مشاور رئیس سازمان محیط‌زیست کشور: وضعیت آب زیرزمینی در شرق ایران اسف‌بار است

۱۵۲

مشاور رئیس سازمان محیط‌زیست کشور با بیان این‌که در ۲۰ سال اخیر در کشور شاهد کاهش چشمگیر بارش باران هستیم، گفت: «این مسئله بسیاری از نقاط کشور را با بحران آب مواجه کرده که ناشی از تغییر اقلیم است».

احمدرضا لاهیجان‌زاده با بیان اینکه ۳۰ میلیارد مترمکعب در منابع آب تجدیدپذیر کشور کاهش داریم، افزود: «منابع آب تجدپذیر کشور از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب در سال ۷۳ به ۱۰۳ میلیارد مترمکعب در سال ۹۹ رسیده است و اکنون نیز با تنش آبی در کشور مواجه شده‌ایم».

وی با بیان اینکه از سال ۸۷ وارد مرحلۀ تنش آبی و در برخی استان‌ها بحران آبی شده‌ایم، گفت: «در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۰۴ شهر و مرکز استان در کشور با تنش آبی مواجه بودند که در سال ۱۴۰۱ این تعداد بیش‌تر شده است، کسری آب در سرجمع به ۱۳۰ میلیارد مترمکعب در کشور رسیده است».

مشاور رئیس سازمان محیط‌زیست کشور با تاکید بر اینکه وضعیت آب زیرزمینی در شرق کشور اسف‌بار است، گفت: «در دهۀ ۵۰ حدود ۱۵ هزار حلقه چاه در کشور وجود داشت که اکنون تعداد چاه‌های کشور به ۸۰۰ هزار چاه رسیده که ۴۰۰ هزار چاه غیرمجاز در کشور داریم، کاهش آبخوان‌ها از دهه ۷۰ در کشور آغاز شد».

به گزارش  ایسنا، وی  در شورای توسعه و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری در خصوص وضعیت فرونشست زمین در کشور، یادآور شد: «فرونشست زمین ناشی از افت آبخوان‌ها است، در اغلب کشورها فرونشست یک سانتی‌متر زمین را وضعیت قرمز اعلام می‌کنند، اکنون میانگین آمار فرونشست در دشت‌ها ۲۵ سانتی‌متر است».

لاهیجان‌زاده افزود: «اکنون پدیدۀ تولید گرد‌وغبار گریبان بسیاری از استان‌ها و شهرها ازجمله شهرکرد را گرفته است، ۵۶ میلیون هکتار از اراضی کشور مستعد غبارخیزی هستند که از این میزان ۳۴ میلیون هکتار تبدیل به کانون گردوغبار شده است».

وی با اشاره به اینکه ایران جزو ۱۰ کشور اول جهان در تولید گازهای گلخانه‌ای است، بیان کرد: «شدت مصرف انرژی در ایران بالا است، این مسئله باعث افزایش تولید گلخانه‌ایی شده است، طبق آمار سال ۹۵ سالانه ۵۳۵ میلیون تن گاز گلخانه‌ای در کشور تولید و وارد جو می‌شود و در کنار غول‌های اقتصادی قرار داریم».

مشاور رئیس سازمان محیط‌زیست کشور در پایان گفت: «به اکثر تالاب‌های کشور آسیب جدی وارد شده است، زیرا به تامین حق‌آبه‌های تالاب‌ها توجه جدی صورت نگرفته است، وضعیت تالاب هر منطقه گویای مدیریت در حوزۀ آب در آن منطقه است». 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.