ترافیک سنگین و پارک دوبل در کرمان؛ گرهی که با پارکینگ باز می شود

۶۳

احسان جمالی زاده : اگر به پارکینگ های شهر کرمان سری بزنید با انواع نرخ های متفاوتی مواجه می شوید که معلوم نیست این نرخنامه بر چه اساسی و با چه ضوابطی تعیین شده است؟
متاسفانه عدم وجود پارکینگ های مناسب در شهر کرمان زمینه سواستفاده و اخذ هزینه های گزاف را فراهم آورده است.
گذشته از هزینه های متفاوت پارکینگ در شهر کرمان عدم نظارت بر سلامت وسیله نقلیه ای هست که مدیریت پارکینگ در قبال آن مسئول است.
از طرفی بعضی پارکینگ های شهر کرمان استاندارد لازم برای امنیت پارک خودرو را ندارند و بدلیل کمبود نیروی پارکینگ ،خودرو یا هر وسیله ی دیگری مخصوصا شبها در پارکینگ مورد تعرض قرار می گیرد.
کمبود پارکینگ در کرمان بویژه در خیابان‌های اصلی و منتهی به ساختمان‌های تجاری و پزشکی سال هاست دغدغه مردم این شهر است؛ دغدغه‌ای که هنوز اقدام جدی توسط دستگاه های مسئول در شهر کرمان انجام نشده است و لاک پشتی کارها صورت می گیرد.
شاید در این روزها برای خیلی از ما اتفاق افتاده باشد و یا حداقل این مسئله را شاهد بودیم که پدر، اعضای خانواده را در مقابل یکی از مراکز خرید پیاده کرده و خودش به دنبال جای پارک خودرو می‌رود و این یافتن جای پارک گاهی آنقدر طول می‌کشد که اعضای خانواده از خرید برمی‌گردند چون کوچه پس کوچه‌های مجاور خیابان‌های اصلی و مرکز خرید و ساختمان‌های پزشکان کرمان هم دیگر جای پارک خودرو را ندارند؛ البته بعضی‌ها هم که از همان ابتدای آخر ماجرا را می‌دانند و پارک دوبله را به گشتن دنبال جای پارک ترجیح می‌دهند به این امید که در این فاصله جای پارکی در حاشیه خیابان برای آنها پیدا شود و دیگر برایشان فرقی نمی‌کند که این مسئله تا چه اندازه منجر به کندی و یا گره خوردن ترافیک می‌شود.

شهر کرمان از طرفی اگرچه درگیر کمبود پارکینگ است اما از سویی با پارکینگ های فاقد مجوز و نظارتی مواجه است که برخی شهروندان زمین های خود یا دیگران را برای کاربری پارکینگ با قیمت های بدون ضابطه درآورده اند و ضرورت ورود جدی شهرداری و نظارت بر این مساله وجود دارد.
در بسیاری از نقاط شهر کرمان گره‌های ترافیکی به خاطر نبود پارکینگ ایجاد شده است و شمار زیادی از خودروها دوبله توقف می کنند؛ بعضا پارک‌های حاشیه ‌ای خیابان‌ها نیز جوابگوی این تعداد خودرو نیست. در کنار ایجاد پارکینگ، درباره استفاده عادلانه از پارک‌های حاشیه‌ای کنار خیابان‌ها نیز باید اقداماتی انجام شود و جاهایی که نیاز است ماموران پلیس راهور حضور داشته باشند و به بحث حمل و نقل و ترافیک در حاشیه مجتمع‌های پزشکی و تجاری در سطح شهر سرو سامانی دهند.
در حالی که به پیمانکاران پارکینگ‌های متعلق به شهرداری تاکید شده که قبض‌ها به حالت یکسان باشد و در قسمت زیرین قبض ساعت و ورود و خروج دقیقا ذکر شده باشد اما این رویه همه جا رعایت نمی شود.
برای بحرانی‌ترین قسمت هایی که در شهر کرمان وجود دارد بویژه در محدوه مجتمع‌های پزشکی و تجاری(بلوار جهاد) به صورت حاد با مشکل پارکینگ مواجه هستیم که قرار بود شهرداری کرمان به صورت ویژه ایجاد پارکینگ در این منطقه را در دستور کار قرار دهد اما هنوز خبری نیست و از مصوبه شورای شهر بابت ایجاد پارکینگ نزدیک چندماه می گذرد.
در همین حال رییس‌کل دادگستری استان کرمان گفت: رها کردن خودروها در شهر بخصوص شب‌ها یک آسیب است لذا شهرداری جلوی تغییر کاربری پارکینگ‌ها را بگیرد تا ظرفیت پارکینگ‌های عمومی افزایش یابد.
حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی در پنجمین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمان با اشاره به اینکه سرقت، جرم نخست این استان است و پیشگیری از این جرم همواره باید در دستور کار ما باشد افزود: برای مثال شهروندان نباید شب ها خودروها را در معابر عمومی پارک کنند و بهتر است شرایطی فراهم شود تا شهروندان از پارکینگ های عمومی که در اطراف منزلشان وجود دارد، استفاده کنند.
وی پایش تصویری شهر کرمان را لازم و ضروری برشمرد و دلیل تاکید بر این مورد در شورای پیشگیری از وقوع جرم استان را فراهم شدن امکان کشف جرم و تعقیب مجرمین دانست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.