سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت‌وگو با گفتارنو: موج جدید کرونا بیشتر کودکان را درگیر می‌کند

۲۳۹

گفتارنو- مهدیه‌السادات هاشمی:

مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در  موج جدید کودکان در بسیاری از موارد با علایم گوارشی روبرو هستند بنابراین توصیه می‌شود والدین در خصوص واکسیناسیون کودکان خود اقدام نمایند.
دکتر سعید صحبتی در گفت‌وگو با خبرنگار گفتارنو، در خصوص آخرین وضعیت واکسیناسیون در استان کرمان بیان داشت: ما به لحاظ تعداد تا امروز ۵ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۶۰۷ تزریق واکسن داشتیم ۲ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۵۸۴ تا مربوط به دوز اول است که شامل ۹۱ درصد مشمولین می‌شود.
وی افزود: دو میلیون ۷۸ هزار و ۵۰۴ نفر یعنی ۸۰ درصد مشمولین هر دو نوبت واکسن را تزریق کرده‌اند همچنین ۵۴ درصد افراد واجد شرایط یعنی ۸۹۵ هزار و ۲۲۸ نفر هم نوبت سوم را دریافت کرده‌اند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: در حال حاضر ۲۱ هزار و ۲۹۱ نفر نوبت چهارم را دریافت کرده‌اند که عدد بسیار کمی است.
صحبتی به واکسیناسیون کودکان اشاره کرد و یادآور شد: کودکان ۵ تا ۱۲ سال تنها دو نوبت واکسن را باید دریافت کنند، ولی در همین مورد هم وضعیت استان مطلوب نیست، زیرا فقط ۲۵ درصد کودکان در این رده سنی واکسن تزریق کرده‌اند و از طرفی موج امیکرون که در پیش داریم بیشتر کودکان را درگیر می‌کند.
وی یادآور شد شد: در این موج کودکان در بسیاری از موارد با علایم گوارشی روبرو هستند بنابراین توصیه می‌شود والدین در خصوص واکسیناسیون کودکان خود اقدام نمایند.
صحبتی خاطرنشان ساخت: کودکانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا نقص ایمنی بدن هستند با نامه پزشک متخصص می‌توانند نوبت سوم را هم دریافت کنند.
مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال باید هر سه نوبت واکسن را دریافت کرده باشند ضمن این که این گروه سنی برای ورود به مدرسه به اجبار می‌بایست واکسن را تزریق کرده باشند و تقریبا ۹۴ درصد این گروه واکسن دوز دوم و سوم را دریافت کرده‌اند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص برخی نگرانی‌هایی که افراد در رابطه با نوع واکسن یادآور دارند بیان داشت: توصیه وزارت بهداشت این است که واکسن نوع چهارم ترجیحا از نوع واکسن‌های پروتیینی نوترکیب باشد که به صورت فراوان در کشور وجود دارد مثل واکسن پاستو کووک، واکسن اسپایکوژن واکسن رازی و یا مشابه واکسن‌های قبلی باشد.
وی به تزریق واکسن در زنان باردار اشاره کرد و یادآور شد: زنان باردار در طول دوران بارداری می‌توانند واکسن تزریق کنند، اما توصیه ما تزریق واکسن سینوفارم در این گروه است، زیرا هنوز مطالعه‌ای در خصوص سایر واکسن‌ها بر روی زنان باردار صورت نگرفته است.
صحبتی بهترین زمان تزریق دوز چهارم واکسن را ۶ ماه بعد از نوبت سوم اعلام کرد و گفت: در افراد بالای ۱۸ سال که ۶ ماه از تزریق واکسن گذشته باشد باید برای نوبت چهارم تزریق واکسن مراجعه نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.