دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کرونا در وزارت بهداشت: به کودکان پاستور و سینوفارم تزریق می‌شود

افرادی که علائم سرماخوردگی دارند، 5 روز قرنطینه شوند دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کووید-19 در وزارت بهداشت، با اشاره به تایید واکسیناسیون کودکان در ستاد ملی کرونا گفت: «دو واکسن پاستور و سینوفارم از سازمان غذا و دارو مجوز تزریق در کودکان پنج سال به بالا را دریافت کرده‌اند ولی کمیته ملی واکسن باید مقدار دُز تزریقی آن را اعلام کند که احتمالا در این هفته یا هفته آینده اعلام خواهد شد».

۳۰۸

پیام طبرسی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود افزایش بیماران کرونا در کشور طرح بازگشایی مدارس اجرا شده است؟ اظهار کرد: «زمانی که این موضوع مطرح شد هنوز اومیکرون به این شدت شیوع پیدا نکرده بود اما با افزایش این سویه، ستاد ملی کرونا باید تصمیم جدیدی اتخاذ کند».

به گزارش فردای‌کرمان وی گفت: «متاسفانه تاکنون استقبال خوبی از تزریق دُز سوم صورت نگرفته است. تاکنون حدود بیش از ۶۰ میلیون دُز اول و حدود ۵۴ میلیون دُز دوم تزریق شده ولی فقط حدود ۱۴ میلیون دُز سوم تزریق شده که این کمبود تزریق دُز سوم با وجود شیوع سویه اومیکرون موجب حساسیت بیش‌تر شده است».

وی با بیان اینکه در دو هفته‌ی گذشته مراجعه‌کنندگان سرپایی به مراکز درمانی تقریبا دو برابر شده است، افزود: «با این وجود تعداد بستری‌ها با اینکه افزایش یافته ولی چشمگیر نیست. احتمالا در دو تا سه هفته آینده موارد بستری در بخش و آی‌سی‌یو افزایش خواهد داشت».

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری یادآور شد: «اومیکرون از لحاظ شدت، خفیف‌تر از دلتا است اما به دلیل سرایت‌پذیری خیلی زیاد موجب افزایش تعداد بیماران بستری و به تبع آن افزایش مرگ و میر خواهد شد. به همین دلیل باید با چشمان باز به آن نگاه کرد».
وی ادامه داد: «تاکید بر اجبار زدن ماسک در جوامع عمومی در جلسه آخر ستاد مطرح شده چون با این روش می‌توان ۳۰ درصد از شیوع بیماری کاست. نکته بعدی این است که افرادی که علائم سرماخوردگی دارند اگر تست هم نمی‌دهند باید پنج روز قرنطینه شده و در مجامع حاضر نشوند».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.