شیب صعودی ابتلای به دیابت میان افراد بالای ۲۵ سال

* دیابت ۴۰ درصد جمعیت جوان ایران را تهدید می‌کند

۱۳۶

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۶۰، حدود ۲۲۰هزار جوان زیر ۲۰ سال ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند که این آمار بیانگر یک روند افزایشی هشت‌برابری است. طبق آخرین آمار منتشرشده در خصوص آمار دیابت نوع ۲ در ایران، تقریباً ۱۴ درصدِ جمعیت ۲۵ تا ۷۵ سال در کشور به دیابت مبتلا هستند؛ این آمار، معادل جمعیتی حدود هفت میلیون نفر می‌شود.

به گزارش خبر آنلاین، دیابت بیماری مزمنی است که بر روند سوخت و ساز قند در بدن تأثیر می‌گذارد. مواد غذایی گوناگونی در بدن انسان به قند یا گلوکز تبدیل می‌شوند تا انرژی مورد نیاز را تأمین کنند. اگر به هر دلیلی گلوکز از طریق خون وارد سلول‌ها نشود و در جریان خون فرد باقی بماند، میزان قند خون بالا رفته و فرد مبتلا به دیابت می‌شود.

طبق آخرین آمار منتشرشده (در تیر ماه ۱۴۰۱) در خصوص آمار دیابت نوع ۲ در ایران، تقریباً ۱۴ درصدِ جمعیت ۲۵ تا ۷۵ سال در کشور به دیابت مبتلا هستند؛ این آمار، جمعیتی شامل حدود هفت میلیون نفر می‌شود.

آمار و ارقام نشان می‌دهد شیوع دیابت در جمعیت بالای ۲۵ سال در کشور به ۱۴ درصد رسیده که نسبت به پنج شش سال اخیر، بیش از ۳ درصد افزایش پیدا کرده است. بیش از ۲۶ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال پره دیابتی هستند و به عبارت دیگر بیش از ۴۰ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال کشورمان یا دیابتی هستند یا در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. پره دیابت یک قدم قبل از ابتلا به دیابت است، افراد مبتلا به پیش‌دیابت گرچه قند خون بالایی دارند، اما هنوز علائم دیابت را از خود بروز نداده‌اند.

نقش همه‌گیری کرونا در افزایش چاقی و دیابت

بیماری کرونا به تنهایی، علت افزایش آمار دیابت نیست؛ اما نقش بخصوصی در این زمینه دارد. شرایط پاندمی و قرنطینه‌های پی در پی به نوبه خود منجر به کاهش تحرک و رواج زندگی خانه‌نشینی شد. شیوع اضافه وزن و چاقی در جمعیت بالای ۱۸ سال، اکنون ۶۳ درصد است که این آمار در سال ۱۳۹۵ کمتر از ۶۰ درصد بوده است.

پیش‌تر از شیوع همه‌گیری نیز آمار دیابت در کشور ما ۱۱ درصد بود که این آمار امروز به ۱۴ درصد رسیده است. روند افزایش سن جامعه و شرایط پاندمی، از مهم‌ترین عوامل افزایش شیوع این قبیل بیماری‌ها و زنگ خطری برای کنترل آنهاست.

دیابت؛ یک بیماری ژنتیکی یا مزمن؟

به گفته محققان، دیابت نوع ۱، که ژنتیکی است و در اوایل زندگی خود را نشان می‌دهد، بیماری شایع‌تری است و علت آن را می‌توان در چاقی دوران کودکی و همچنین دیابت دوران بارداری جُست؛ چرا که مادرِ مبتلا به دیابت، ریسک ابتلا به این بیماری را در جنین افزایش می‌دهد. اما دیابت نوع ۲ با چاقی، ورزش نکردن و عدم تحرک مرتبط است و در دو دهه گذشته به طور قابل توجهی در کودکان افزایش یافته است.

چاقی و رژیم غذایی نامناسب و پر قند، از مهم‌ترین ریسک‌فاکتورهای دیابت نوع ۲ هستند. آمارها نشان می‌دهد که از هر پنج کودک زیر ۱۹ سال یک نفر چاق است و از هر سه کودک، ۱ نفر اضافه وزن دارد.

دیابت نوع ۲ طیف بیشتری را تحت تأثیر قرار می‌دهد که اکثر آنها بزرگسال هستند. این نوع از بیماری، بیش از ۹۰ درصد موارد دیابت را تشکیل می‌دهد.

ابتلا به دیابت، افراد را در معرض خطر بیشتری جهت ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی، عوارض دیابت و مرگ زودرس قرار می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.