عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران: پرتقال‌های نارنجی‌رنگ در این موقع سال سالم نیستند

۱۹۲

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور گفت: «پرتقال اگر در این موقع سال با رنگ سبز یا دو رنگ سبز و نارنجی وارد بازار شود اشکالی ندارد اما پرتقال‌های تماما نارنجی، سالم نیستند زیرا رنگ‌آوری مصنوعی شده‌اند. یعنی در اثر گرمادهی یا عملیات دیگر رنگ پرتقال تغییر می‌کند و سلامت خود را نیز از دست می‌دهد».

مجتبی شادلو با این اینکه امسال تولیدات مرکبات در شرایط خوبی قرار دارد، افزود: «این یعنی امسال هم کیفیت محصولات بهتر شده و هم کمیت آن مناسب است و پیش‌بینی می‌شود امسال نسبت به سال گذشته در مرکبات حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش تولید داشته باشیم».

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد افزود: «برداشت نارنگی پیش‌رس از شهریورماه آغاز شد و در حال حاضر نیز وارد برداشت نوع دیگر آن یعنی انشو شده‌ایم. تا اسفندماه نیز انواع دیگر نارنگی برداشت خواهد شد. پرتقال نیز اگر چه تاکنون برداشت‌هایی شده اما برداشت درخت‌رس و بازار پسند آن اواخر آبان و اوایل آذر شروع می‌شود».

شادلو اضافه کرد: «سال گذشته ۴ تا ۴.۵ میلیون تن تولید پرتقال داشتیم که پیش‌بینی می‌شود امسال تا به حدود ۶ میلیون تن برسد. سال گذشته متوسط قیمت هر کیلو پرتقال سرِ زمین  ۵۰۰۰ تومان بود ولی در حال حاضر قیمت‌ها دقیقا مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد کمی رشد قیمت هم داشته باشیم».

وی در پایان گفت: «بازار را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و قیمت تمام‌شده بر اساس بهره‌وری باغ است. اگر بهره‌وری کامل و از نظر مقدار تولید بالاتر از میانگین باشد هزینۀ تمام‌شده کمتر است. اما اگر بهره‌وری پایین باشد خود به خود قیمت بالاتر می‌شود».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.