فلاح مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان خبرداد: رشد ۶ برابری توسعه گاز در کرمان

۱۶۰

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان گفت: طی چهار سال گذشته رشد سالانه توسعه گازرسانی در این استان ۷.۲ بوده که این رقم در کشوربه طور میانگین سالانه ۱.۶ درصد است و این رقم رشد ۶ برابری کرمان در این بخش را نشان می دهد.
به گزارش ایرنا، منوچهر فلاح در نشست خبری افزود: در حال حاضر شرکت گاز استان کرمان به لحاظ توسعه شبکه گاز در صدر جدول کشور قرار دارد و در چهار سال اخیر نزدیک به ۹ هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه گازرسانی ایجاد کرده ایم.
وی اظهار داشت: گاز رسانی از سال ۷۲ در این استان آغاز شد، اما تا سال ۹۶ عقب ماندگی داشتیم و تنها ۴۸ درصد مردم استان تحت پوشش شبکه گاز قرار داشتند، اما امروز ۸۴ درصد از مردم استان کرمان، شامل ۹۸ درصد جمعیت شهری و ۵۸ درصد جمعیت روستایی از نعمت گاز برخوردار هستتد.
مدیرعامل شرکت گاز استان‌ کرمان تصریح کزد: با حمایت مسئولان، صبوری مردم و تلاش نیروهای شرکت گاز، امروز جایگاه گاز استان کرمان در صدر جدول کشور قرار دارد و از مجموع ۸۴ شهر استان، ۷۶ شهر به شبکه گاز وصل شده اند که ۲۵ شهر آن در چهار سال اخیر بوده است.
وی ادامه داد: در منطقه جنوب کرمان تا سال ۹۷، شبکه گاز وجود نداشت، اما امروز تمامی شهرستان های جنوبی کرمان از نعمت گاز برخوردار هستند.
فلاح بیان کرد: در حوزه گاز رسانی به روستاها نیز یک هزار و ۶۶۴ روستای استان به شبکه گاز متصل شده اند که ۷۵۰ روستا از سال ۹۷ به بعد گازدار شده اند و گاز رسانی به ۹۰۰ روستا هم در مرحله انتخاب پیمانکار و مناقصه است.
وی افزود: ۶۰ درصد از طرح های گاز رسانی هفته دولت در سال جاری متعلق به استان کرمان بود و تا دهه فجر امسال دو شهر و ۳۷۰ روستای کرمان به شبکه گاز سراسری وصل می شوند.
مدیر عامل شرکت گاز استان کرمان با بیان اینکه بهترین راه مبارزه با قاچاق سوخت توسعه گاز رسانی است تصریح کرد: طی چهار سال گذشته با گاز رسانی، ۹۰ میلیون لیتر فرآورده سوختی در استان صرفه جویی شده است.
وی تاکید کرد: همچنین با گازرسانی به هفت شهرستان جنوبی استان کرمان بار حدود یک میلیون سیلندر گاز مایع را از دوش مردم برداشتیم.
فلاح با اشاره به اجرای طرح رایگان بهینه سازی موتورخانه ها در بخش خانگی بیان کرد: از زمستان سال گذشته این طرح در سه بخش اصلاح عایق کاری، تنظیم مشعل و رسوب زدایی انجام می شود و از سه هزار مشترکی که در استان کرمان ثبت نام کرده اند، تاکنون دو هزار مورد به اتمام رسیده و مشترکین گاز می تواند در سامانه goc.nigc.ir برای بهینه سازی موتورخانه ها ثبت نام کنند.
مدیرعامل شرکت گاز استان‌ کرمان افزود: در سفر رییس جمهور به استان کرمان تفاهمنامه همکاری برای گازرسانی به ۸۳۳ خانوار مددجویان کمیته امداد با اعتبار پنج میلیارد تومان منعقد شد و برای ۱۳ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد با همکاری بانک ها تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی برای گازکشی منازل پرداخت می شود.
وی با بیان اینکه تعرفه گاز در بخش صنایع تغییری نکرده است تصریح کرد: در زمینه تعرفه خانگی پنج اقلیم در کشور تعریف شده که این اقلیم ها را در استان کرمان هم داریم، که در ۱۲ پلکان مشخص شده است.
فلاح تاکید کرد: ۶۴ درصد از مردم شامل پلکان یک تا سوم هستند که افزایش گازبها نخواهند داشت و برای پلکان چهار تا هفت حدود ۳۰ درصد، پلکان های هفت تا ۱۰ تقریبا ۷۰ درصد افزایش تعرفه‌ها را خواهیم داشت و پلکان ۱۱ تا ۱۲ که حزو پرمصرف‌ها هستند، پنج تا ۶ هزارتومان برای هر مترمکعب افزایش بهای گاز خواهند داشت.
وی با اشاره به لزوم مدیریت مصرف گاز در فصل سرما اظهار داشت: برای منازل، دمای رفاه ۱۸ تا ۲۱ درجه است و به ازای هر درجه حرارت ۶ درصد در مصرف گاز صرفه جویی می شود.
مدیر عامل شرکت گاز استان کرمان با اشاره به توجه مردم به ایمنی در استفاده از لوازم گاز سوز بیان کرد: ۸۵ درصد از فوتی های حوادث گاز فقط به خاطر مسدود بودن دودکش بوده و استفاده از کلاهک مناسب و اطمینان از مسدود نبودن دودکش و بازدید از شلنگ و اتصالات گاز از نکاتی است که باید رعایت شود.
وی تصریح کرد: برای صرفه جویی در مصرف گاز در منازل، در فضاهایی که استفاده نداریم بخاری روشن نکنیم و از پرده های ضخیم برای پوشش پنجره ها استفاده شود.
وی در پایان بیان کرد: شماره ۱۰۰۰۳۴۱۱۹۴ سامانه پیامکی شرکت گاز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.