نایب‌رئیس انجمن داروسازان خبرداد: کمبود اسپری‌های تنفسی در شرایط آلودگی هوا

۱۵۳

نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه به‌دلیل واردات سوسپانسیون‌های ۳۰سی‌سی، پزشکان مجبور به تجویز دو تا سه عدد از این دارو برای اطفال می‌شوند؛ گفت: واردات آنتی‌بیوتیک اطفال از هند دو مشکل داشت؛ اول آن‌که حجم آن 30 سی‌سی بود و نسبت به نمونه‌‌های ایرانی 100سی‌سی، حجم کمتری داشت که این امر موجب شد برای کودکانی که سن بالاتری داشتند، پزشکان مجبور شوند دو یا سه عدد سوسپانسیون تجویز کنند که این مسئله میزان پرداخت از جیب مردم را افزایش داد و هزینۀ اضافه‌ای به آن‌ها تحمیل کرد زیرا هر شیشه 30سی‌سی آنتی‌بیوتیک وارداتی، قیمتی نزدیک به آنتی‌بیوتیک 100سی‌سی ایرانی داشت! این در حالی بود که در کشور هند نیز شربت‌های 70سی‌سی و 100سی‌سی وجود دارد که می‌توانست وارد کشور شود اما اقدام به واردات کمترین حجم این دارو شد. سیدعلی فاطمی افزود: مشکل دوم سوسپانسیون ‌های واردشده از هند این بود که بخشی از این داروها، مادۀ مؤثرۀ کمی داشتند که برای جمع‌آوری آن‌ها از سطح عرضه، فراخوان صادر شد.
وی اضافه کرد:‌ در رابطه با تأمین سرم‌ها، وضعیت هنوز عادی نشده و کماکان توزیع سرم سهمیه‌ای است؛ گاهی سرم شست‌وشو و بعضی اوقات نیز سرم‌های تزریقی دچار کمبود می‌شوند اما به‌طورکلی، وضعیت سرم‌ها نسبت به اوایل پاییز بهتر شده و توزیع آن در داروخانه‌ها افزایش یافته است.
به گزارش تسنیم، وی دربارۀ وضعیت کمبودهای دارویی در کشور اظهار کرد:‌ وضعیت کمبودها نسبت به ماه قبل به‌طور محسوسی بهتر شده است. وی ادامه داد: در زمینۀ سوسپانسیون آنتی بیوتیک‌های اطفال، بخش عمده توسط تولیدکنندگان داخلی در حال تأمین است و بخشی نیز از هند به کشور وارد شد.
نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران خاطرنشان کرد:‌ از اواخر مهر ماه کارخانه‌های داخلی توانستند ظرفیت تولید آنتی‌بیوتیک را تا دو برابر افزایش دهند؛ در مرداد و شهریورماه تولید آنتی‌بیوتیک کاهش یافته بود که علت اصلی آن، عدم توافق تولیدکننده‌ها و سازمان غذا و دارو بر سر قیمت‌گذاری این داروها بود. علاوه بر تولید، محمولۀ جدیدی نیز وارد کشور شده است که پس از طی کردن مراحل آزمایشگاهی وارد بازار خواهد شد.
وی ادامه داد: کمبودی که الآن وجود دارد در زمینۀ بعضی اسپری‌های تنفسی کورتونی است که عمدتاً از خارج وارد می‌شوند؛ تأمین اسپری‌های تنفسی غیرکورتونی که ایرانی هستند وضعیت بهتری دارد اما با توجه به تشدید آلودگی هوا و افزایش بیماری‌های تنفسی در فصول سرد سال، افراد دچار آسم و مشکلات تنفسی برای تهیۀ اسپری‌های تنفسی کورتونی وارداتی مانند بودزوناید و فلوتیکازون با مشکلاتی مواجه هستند.
نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت تأمین انسولین‌های قلمی نیز گفت:‌ انسولین لانتوس، برند خارجی انسولین قلمی طولانی‌اثر است که در داروخانه‌ها به‌سختی یافت می‌شود اما نمونۀ ایرانی آن به‌اندازۀ کافی در بازار وجود دارد و کمبودی در زمینۀ نوع ایرانی آن وجود ندارد.
وی تأکید کرد:‌ گاهی شاهد مراجعّۀ مردم به بازار سیاه دارو برای دریافت نوع خارجی برخی داروها هستیم در حالی که برای جلوگیری از مراجعۀ بیماران به بازار سیاه دارو، باید برخی از انواع وارداتی دارو که مورد نیاز و استقبال مردم است، تأمین شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.