هشدار مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف؛ تولید فرش برای قالیبافان مقرون به‌صرفه نیست

۲۵۸

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف با اشاره به کاهش صادرات فرش دستباف در سال‌های اخیر، ادامه داد: «متاسفانه فروش داخلی فرش در چند سال گذشته به دلایل مختلف از جمله تحریم‌های داخلی و خارجی، کرونا و افزایش قیمت مواد اولیه تحت تاثیر قرار گرفت و این مسأله موجب شد که صادرات فرش نیز با کاهش روبه‌رو شود».

عبدالله بهرامی افزود: «به دلیل افزایش شدید قیمت مواد اولیه، تولید فرش برای قالیبافان مقرون به‌صرفه نیست و قالیبافان یکی پس از دیگری از چرخۀ تولید خارج می‌شوند».

وی ادامه داد: «در شرایط نامساعد اقتصادی، دستکم چهارصد میلیون دلار صادرات فرش به خارج صورت می‌گرفت و با شناسایی بازارهای جدید بخشی از اثرات تحریم کاهش پیدا می‌کرد اما رکود دو سال اخیر ناشی از شیوع کرونا و برخی چالش‌های پیش روی صنعت فرش دستباف و قالیبافان، توان تولید و رقابت‌پذیری را کاهش داده است».

بهرامی نبود شرکت‌های صادرات‌محور در این حوزه را از دیگر مشکلات فرش بیان کرد و گفت: «متاسفانه کاهش صادرات فرش موجب شده بسیاری از کارگاه‌های فرش تعطیل و مشتریان و خریداران به تدریج کم شوند ازاین رو خواستار حمایت جدی و ویژه از صنعت فرش دستباف و تولیدات داخلی فرش به ویژه قالیبافان و رفع مشکلات آن‌ها هستیم».

به گزارش ایسنا، وی عدم بهره‌مندی از مزایای بیمه را از جمله مشکلات قالیبافان برشمرد و بیان کرد: «از سال ۱۳۹۲  تاکنون قالیبافان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار نداشته و از مزایای بیمه محروم مانده‌اند در حالی که بیمه در امنیت شغلی و اجتماعی و معیشت قالیبافان بسیار تاثیرگذار است».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.