ماشین خارجی دست دوم بخریم یا ایرانی صفر؟

۱۳۷
در بازار نابسامان کنونی که مدام با افزایش قیمت خودرو و کاهش بودجهٔ خرید مواجه هستیم، بسیاری از افراد سر دوراهی خرید خودروی نو یا دست دوم مانده‌اند. برخی در این شرایط تنها توان خرید خودروی دست دوم ایرانی دارند و برخی دیگر که بودجه بیشتری دارند نمی‌دانند خودروی صفر ایرانی بخرند یا با همان بودجه و یا اندکی بیشتر خودروی دست دوم خارجی بخرند؟ برای مثال وقتی مشخصات ماشین ساینا صفر را با یک خودروی ریوی دست دوم مقایسه می‌کنند ممکن است تردید کنند که کدام یک مناسب‌تر است.
ماشین صفر یا دست دوم؟
چه ماشین‌هایی بخریم؟ چه ماشین‌هایی نخریم؟ صفر بخریم یا دست دوم؟ این‌ها حتماً سؤالات شما هم هست. طبیعی است که خودروی صفر همیشه بهتر است از دست دوم است اما این در شرایطی است که بخواهید بین مدل صفر و دست دوم یک ماشین مشخص انتخاب کنید، در این حالت اگر بودجهٔ کافی داشته باشید، شکی نیست که خرید خودروی صفر بهتر است. اما ممکن است بین خرید یک خودروی صفر با خودروی دست دومی که از نظر کیفیت و کارایی با آن خودروی صفر برابری می‌کند و یا حتی ممکن است از آن بهتر باشد، مردد شوید. به‌خصوص باتوجه‌به نقایص خودروهای صفر ایرانی و عدم تعهد خودروسازهای ایرانی، این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. آیا بهتر نیست در چنین شرایطی سراغ خودروهای دست دوم خارجی برویم که امتحان خود را پس داده‌اند؟
مزایای خودروی صفر
به‌صورت کلی اگر انتخاب ما بین نمونهٔ صفر و کارکردهٔ یک خودروی خاص باشد و قصد مقایسه با خودروهای دیگر را نداشته باشیم، می‌توان مزایای زیادی را برای خودروهای صفر برشمرد. از جمله اطمینان از صحت و سلامت خودرو و قطعات آن و بی‌نیازی از تعمیرات تا مدت معینی (بستگی به نوع خودرو) و همچنین اطمینان از گارانتی و ضمانت‌هایی که خودروسازها برای خودروهای صفر ارائه می‌دهند. علاوه بر این‌ها خرید خودروی صفر به معنی بهره‌مندی از آپشن‌ها و فناوری‌های بروز (باز هم بستگی به نوع ماشین) است.
معایب خودروی صفر
صحبت از معایب خودروی صفر شاید برای برخی عجیب به نظر برسد. یک خودروی صفر چه معایبی نسبت به نمونهٔ کارکردهٔ همان خودرو می‌تواند داشته باشد؟ یکی از مهم‌ترین معایب خودروهای صفر، هزینهٔ بالای تعمیرات آن‌ها در صورت نیاز به تعمیر است، باتوجه‌به این که اگر تعمیر خودروی صفر را به جایی جز نمایندگی‌های آن بسپارید احتمال دارد گارانتی آن را که یکی از مهم‌ترین مزایای اشاره شده بود، از دست دهید. ازاین‌گذشته هزینهٔ بیمهٔ خودروی صفر از کارکردهٔ آن بیشتر است و درصورتی‌که بخواهید خودروی خود را بفروشید نیز با افت قیمتی مواجه خواهید شد که نسبت به خودروی کارکرده بسیار بیشتر خواهد بود.
مزایای خودروی دست دوم
مزایایی که برای خودروی صفر برشمردیم، در مقایسهٔ خودروهای دست دوم خارجی با خودروهای صفر ایرانی ممکن است چندان درست نباشد. ممکن است شما با همان مبلغی که یک خودروی صفر ایرانی می‌خرید بتوانید یک خودروی کارکرده یا دست دوم خارجی با امکانات بیشتر و به‌روزتر و اطمینان بیشتر نسبت به سلامت و کارایی خودرو بخرید و تا مدت بیشتری نیز از تعمیرات بی‌نیاز شوید.
همچنین شاید بتوانید باتوجه‌به موارد گفته شده مدل پایین‌تر یک خودروی دست دوم ایرانی را به مدل بالاتر یک خودروی صفر ایرانی دیگر ترجیح بدهید. علاوه بر این، یکی از مزایای کلی همهٔ انواع خودروهای کارکرده (چه ایرانی و چه خارجی) این است که درصورتی‌که تمایل به فروش آن داشته باشید با افت شدید قیمت مواجه نخواهید شد و خواهید توانست همان خودرو را با قیمتی مناسب نسبت به قیمت خریدش، به فروش برسانید و خیالتان راحت باشد که ضرر زیادی نخواهید کرد.
معایب خودروی دست دوم
خودروی دست دوم نیز مانند همهٔ اجناس دست دوم چالش‌هایی دارد، اما همان‌طور که گفته شد بستگی دارد که گزینهٔ دیگر ما چه باشد و این خودروی دست دوم را با چه خودروی صفری مقایسه کنیم. به‌صورت کلی در خودروهای دست دوم نسبت به نمونه‌های صفر مشابه ممکن است اطمینان کمتری نسبت به سلامت خودرو و قطعات آن وجود داشته باشد و همچنین باتوجه‌به برخی مشکلات فنی خودرو در مدل‌های دست دوم خطر اینکه به‌زودی پای شما را به تعمیرگاه باز کنند، همیشه وجود دارد. بااین‌حال اگر بتوانید هنگام خرید، با کنترل دقیق عملکرد خودرو و قطعات آن از سلامت خودرو مطمئن شوید تا حد زیادی از این معایب در امان خواهید بود.
بااین‌حال یک خودروی دست دوم برای کسانی که حساسیت بالایی نسبت به خودروی خود دارند و توقع دارند که خودرویشان کوچک‌ترین نقطه‌ضعفی حتی در ریزترین جزئیات ظاهری نداشته باشد و همچنین برای آنانی که دوست دارند لذت داشتن یک خودروی نو را تجربه کنند، هرگز گزینهٔ مناسبی نیست.
صفر یا دست دوم؟ کدام را بخریم؟
در نهایت باز هم به این سؤال اساسی می‌رسیم که بالاخره کدام یک؟ خودروی صفر یا دست دوم؟ همان‌طور که گفته شد هر کدام از گزینه‌ها مزایا و معایبی دارند که با سنجش دقیق آنها و شرایط خود به‌عنوان خریدار و همچنین مقایسهٔ گزینه‌های ممکن برای خرید خودرو می‌توان به یک انتخاب درست و مطمئن رسید، به‌این‌ترتیب وقتی که به همراه دوستان و خانوادهٔ خود آمادهٔ رفتن به یک سفر تفریحی چندروزه می‌شوید، بعد از آماده‌کردن وسایل و بررسی چک لیست خودرو قبل از سفر، با نگاهی به ماشین صفر یا دست دوم خودتان، حس اطمینان از انتخاب درست ماشین، شما را سرشار از حس مثبت خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.