افزایش 13درصدی ورود مسافران نوروزی به‌ کرمان

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: از ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ تا اول فرودین امسال تعداد ۷۶۵ هزار و ۴۶۲ مسافر نوروزی وارد این استان شده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد رشد را نشان می دهد.

۱۷۰

فریدون فعالی در گفت و با ایرنا افزود: همچنین از ۲۸ اسفند سال گذشته تا یکم فروردین امسال ۲۲ هزار و ۷۹۷ نفر در ستادهای اسکان نوروزی و زائرسراهای استان کرمان اقامت کرده اند که ۲۱ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
وی ادامه داد: همچنین تعداد ۲۶ هزار و ۸۸۶ نفر نیز از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری استان کرمان طی این مدت بازدید کرده اند که باغ شاهزاده، ارگ بم و مجموعه گنجعلیخان بیشترین بازدیدها را داشته اند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان تصریح کرد: تاکنون سطح اشغال هتل‌ها و مراکز اقامتی این استان به ۸۶ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه ظرفیت اقامتی این استان در نوروز سال جدید افزایش یافته است تاکید کرد: کرمان با داشتن ۴۴۹ مراکز اقامتی در خصوص اسکان مسافران هیچ مشکلی ندارد و می‌تواند به بهترین نحو از مهمان‌های نوروزی میزبانی کند.
فعالی اظهار داشت: همچنین به مناسبت فرا رسیدن ایام نوروز برنامه موسیقی سنتی و محلی در اماکن تاریخی و ورودی شهرستان‌های استان کرمان اجرا می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: هرساله جاذبه‌های شاخص این استان همچون باغ شاهزاده ماهان، مجموعه گنجعلیخان کرمان، روستای جهانی میمند و ارگ تاریخی بم میزبان گردشگران و مسافران نوروزی است که امسال هم با توجه به حضور بالای گردشگران ویژه برنامه نوروزگاه در این اماکن اجرا می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان ادامه داد: بازارچه‌های صنایع‌دستی نیز با همکاری دستگاه‌های مرتبط در کاروانسرای گنجعلیخان، میدان تجلی، هفت باغ علوی و غیره راه‌اندازی شده است.
فعالی خاطرنشان کرد: در تلاشیم فضایی شاد و مفرح برای مسافران نوروزی مهیا کنیم تا آنها در کنار بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری با آداب و رسوم مردم این خطه نیز آشنا شوند.
به گزاش ایرنا، کرمان با هشت اثر ثبت جهانی بیشترین آمار آثار ثبت جهانی کشور را در بین استان ها به خود اختصاص داده است.
ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با ویژگی های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم و نیز روستای دارستان سیرجان و این شهرستان به عنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می روند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.