با گذشت حدود 7 سال آغاز می‌شود؛ شمارش معکوس برای افتتاح تله‌کابین کرمان

۱۶۱

پس از گذشت حدود هفت سال از شروع پروژه، تله‌کابین تفریحی شهر کرمان به‌زودی با حمل کیسه‌های شن فعالیت آزمایشی خود را آغاز می‌کند و پس از آن برای استفادۀ شهروندان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

این پروژه که با سرمایه‌گذاری موسسه اعتباری ملل و با مشارکت شهرداری کرمان آغاز شده فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته و به‌دلیل موقعیت اجرای آن که در دامنۀ کوه‌های شرق شهر و در نزدیکی تعدادی از بناهای تاریخی مهم قرار دارد، مخالفانی در بین دوست‌داران محیط زیست و میراث‌فرهنگی داشته است. طی ادوار گذشته، برخی اعضای شوراهای شهر کرمان هم با این پروژه مخالفت‌ کرده‌اند.

اکنون اما این پروژه در آستانۀ بهره‌برداری قرار دارد. ارتفاع تله‌کابین کرمان 180 متر و طول آن 1450 متر است، 20 کابین دارد و ایستگاه اول آن در خیابان روبه‌روی گنبد جبلیه واقع شده است.

تله‌کابین‌ها به‌عنوان وسیله‌ای مدرن برای تجربۀ مناظر زیبای کوهستان‌ها و جنگل‌ها و مناطق تاریخی شهرها شناخته می‌شوند. تله‌کابین کرمان اولین و تنها تله‌کابین جنوب‌شرق کشور و ساخت شرکت لایتنر ایتالیاست. 

آن‌طور که سرمایه‌گذار پروژه می‌گوید، هم در ایستگاه نخست تله‌کابین و هم در بالای کوه امکاناتی اعم از فودکورت، رستوران، کافی‌شاپ، محل بازی کودکان، پیست دوچرخه‌سواری و آلاچیق‌هایی در نظر گرفته شده است. در بالای کوه، مسجد و مجموعۀ سرویس بهداشتی و پیست پیاده‌ روی و فضای سبز اجرا شده است. همچنین بر روی بزرگراه مجاور پروژه، پل عابر پیاده با رمپ دوچرخه احداث شده است. نورپردازی این محدوده نیز در حال انجام است تا در ساعات شب تله‌کابین قابل استفاده باشد. علاوه بر این، مسیر دسترسی تله‌کابین ایمن‌سازی شده و دسترسی پیاده هم دارد.

تله‌کابین پس از اینکه وارد مدار شد، بلیت‌فروشی خواهد داشت.

Telecabin 1

به گزارش فردای‌کرمان، تله‌کابین بخشی از پروژه‌ای بزرگ‌تر به نام بام‌کرمان است که چند سال است به‌دلیل مناقشاتی که حول آن شکل گرفته، متوقف بود. به گفتۀ سرمایه‌گذار، خدمات‌رسانی مطلوب‌تر تله‌کابین زمانی اتفاق می‌افتد که کل پروژه به اتمام برسد. استاندار کرمان به‌تازگی اعلام کرده که مشکل بام‌کرمان حل شده است.

این پروژه را می‌توان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های گردشگری در کرمان دانست که اجرای آن تا به امروز با چالش‌های متعددی نیز همراه بوده است.

به گزارش فردای‌کرمان، آن‌طور که سرمایه‌گذار می‌گوید، یکی از ویژگی‌های تله‌کابین تفریحی کرمان، ایمنی بالا و پایداری آن است که به مسافران اطمینان می‌دهد اوقاتی خوش را بر فراز جنگل قائم و در دامنۀ کوه‌ها تجربه کنند.

 بخش نرم‌افزاری تله‌کابین تحت نظر شرکت تله‌کابین ایران است که چندین تله‌کابین از جمله توچال را مدیریت می‌کند. شرکت دیگری نیز تحت استانداردهای ایران کار نظارت فنی بر آن را انجام می‌دهد.

تله‌کابین کرمان به‌زودی با کیسه‌های شن بارگذاری می‌شود. در هر کابین آن 800 کیلو شن قرار داده می‌شود و این دستگاه طی حدود دو هفته با این وزن حرکت می‌کند، پس از آنکه شرکت ناظر تاییدیۀ نهایی را داد، شهروندان می‌توانند از آن استفاده کنند.

بنا به گفتۀ سرمایه‌گذار مسئولین استانی و دستگاه‌های نظارتی بر تسریع پروژۀ مجموعۀ تفریحی و گردشگری بام و پارک آبی در چارچوب قوانین و مقررات تاکید دارند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.