کاهش تقاضای صدور پروانه ساختمانی در کرمان

۱۳۶

عضو شورای اسلامی شهر کرمان گفت که براساس شنیده‌هایش از بدنه شهرداری، باوجود ارائه تخفیف و مشوق تقاضا برای صدور پروانه ساخت طی ۲ ماه امسال در حد صفر بوده است.

فتح الله مویدی که از باسابقه‌ترین اعضای شورای اسلامی شهر کرمان به شمار می‌رود، در جریان جلسه علنی شورای اسلامی شهر در این زمینه از شهردار کرمان توضیح خواست که وضعیت را روشن کند.

شهردار کرمان البته در نود و چهارمین نشست علنی شورای این شهر در پاسخ به اعضای این شورا چگونگی وضعیت تقاضای صدور پروانه نسبت به مدت مشابه سال قبل را در تعداد و متراژ به صورت واضح افزایشی خواند.

به گزارش ایرنا، ۲۱ فروردین‌ماه امسال در صحن شورا به تصویب رسید که شهرداری طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۲۵ درصد، خرداد ۲۰ درصد و تیر ۱۵ درصد، به متقاضیان اخذ پروانه ساخت‌وساز تخفیف دهد.

تخفیف برای ساخت‌وساز طبق رویه مدیریت شهری در انتهای سال گذشته چندین بار با تصمیم شورا دچار تغییر شد که در نهایت با توجه به انتظار و اقبال مردم از این تخفیف‌ها در ابتدای امسال مصوب و در هیات تطبیق هم تایید شد.

در ابتدا گفته شد که تخفیف‌های عوارض شهرسازی به‌صورت پلکانی در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خردادماه باشد و در نهایت اما چون در انتهای فروردین مصوبه تخفیف ها ابلاغ شد که در واقع دو سوم ماه فروردین گذشته بود، شهرداری هم نامه‌ای به شورا ارسال کرد و درخواست کرد که این تخفیف‌ها یک ماه جابه‌جا شود.

حسین چناریان یکی از اعضای شورا در همان نشست هدف از تصویب تخفیفات اخذ پروانه ساخت‌وساز را رونق ساخت‌وساز در شهر عنوان کرده و گفته بود که اگرچه بخشی از درآمدهای شهرداری تحت عنوان تخفیف کاهش پیدا می‌کند اما در مجموع باعث توسعه ساخت‌وساز می‌شود و زمانی که صنعت ساخت‌وساز در جامعه‌ای فعال شود، بسیاری از کسب‌وکارهای دیگر نیز فعال خواهد شد و به رونق و پیشرفت شهر کمک می‌کند.

اما در نود و چهارمین نشست علنی شورای شهر کرمان، مویدی رییس کمیسیون خدمات شهری شورای کرمان از شهردار خواست گزارشی ارائه کند از اینکه ۲ ماه اول امسال با وجود تخفیف‌های ارائه شده وضعیت تقاضای صدور پروانه نسبت به سال قبل چگونه بوده است.

وی ادامه داد: افراد مجموعه شهرداری اعلام کردند که تقاضای صدور پراونه نسبت به مدت مشابه سال گذشته با وجود تخفیفات صفر بوده، آیا واقعا اینگونه بوده است؟

شهردار کرمان هم خطاب به مویدی گفت: طبق گزارش‌هایی که ما در مناطق گرفتیم تعداد و متراژ صدور پروانه به صورت واضحی نسبت به مدت مشابه سال قبل بالاتر رفته است اما به ۲ دلیل(ابلاغ نشدن ضریب دولت و محاسباتی که امسال در لایحه عوارضی انجام شده) ریال صدور پراونه نسبت به مدت مشابه سال قبل یا کاهش پیدا کرده یا در حد برابر است.

سعید شعرباف ادامه داد: هم‌اینک در منطقه یک طبق گزارش‌های فروردین ماه، تعداد و متراژ صدور پروانه نسبت به مدت مشابه سال قبل به صورت واضحی افزایش پیدا یافته اما ریال دریافتی صدور پروانه نسبت به مدت مشابه سال قبل یک سوم کاهش پیدا کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.