شهروندان کرمانی خواهان عدم تغییر نام خیابان هستند؛ کارزار مردمی برای جلوگیری از حذف نام میرزا آقاخان کرمانی

۱۴۹

مخالفت‌های مردمی با تغییر نام خیابان «میرزا آقاخان کرمانی» در شهر کرمان ادامه دارد.

از روز پنجشنبه 27 بهمن‌ماه، برای جلوگیری از این تصمیم شورای شهر کرمان، کارزاری در فضای مجازی با عنوان «نجات هویت کرمان و جلوگیری از تغییر نام خیابان‌ها» به راه افتاده که تا روز یکشنبه 30 بهمن‌ماه تعداد افرادی که آن را امضا کرده‌اند از 530 نفر عبور کرده است.

تغییر نام این خیابان تصمیمی است که شورای ششم شهر کرمان به‌تازگی گرفته است. شورا مدعی است در پاسخ به مطالبات ساکنان آن محله دست به چنین اقدامی زده است. با حذف نام میرزا آقا خان، قرار است تابلوی نام میرزا کوچک‌خان جنگلی در این خیابان نصب شود.

متن نامه‌ای که برای عدم تغییر نام این خیابان امضا می‌شود، خطاب به حجت‌الاسلام و المسلمین علیدادی سلیمانی امام جمعه کرمان، محمدمهدی فداکار استاندار، علی بابایی فرماندار و شورای نام‌گذاری معابر کرمان نوشته شده است.

در بخشی از این متن آمده است: «کرمان شهری تاریخی و باستانی است که متاسفانه در طول تاریخ، بخش عظیمی از هویت خود را از دست داده است؛ در سال‌های اخیر نام‌های اصیل کرمانی که مختص این شهر بودند و شخصیت‌های بزرگی که افتخار این سرزمین هستند به دلایل نامشخص کنار گذاشته شدند و کرمان به شهری بی‌هویت که تقریبا دیگر نامی از گذشته و مشاهیر خود ندارد تبدیل شده است».

در ادامه با اشاره به اینکه مردم کرمان همچنان نام‌های گذشته را به‌کار می‌برند، آمده است: «شواهد تاریخی نشان می دهد که اکثر خیابان‌ها، محلات، میادین، معابر و حتی مساجد و تکیه‌های تاریخی و اصیل کرمان تغییر نام پیدا کرده‌اند و این‌بار خیابان میرزا آقاخان کرمانی تغییر یافته است».

به گزارش فردای‌کرمان، در ادامۀ این متن، به بخشی از اظهارات دکتر یدالله آقاعباسی استاد دانشگاه، پژوهشگر و مترجم و مولف اشاره شده که در این‌باره نوشته است: «میرزا فرزند دلاور ایران و کرمان و بردسیر، یگانه متفکر برجسته و چند وجهی تاریخ ایران قبل از انقلاب مشروطیت است به دلیل مبارزۀ‌ بی‌امانش‌ با جهل و استبداد، از طریق نوشته‌های آگاهی‌بخشش. او نابغه‌ای بود که در ادبیات، تاریخ و نمایش و بسیاری از علوم قدیم و جدید زمانۀ‌ خودش سرآمد و بی‌بدیل بود و مهم‌تر از همه، استبداد را با قلم شورانگیز خود به ستوه آورده بود و جان بر سر پیمان خود با مردم گذاشت…».

اشارۀ دیگر متن برای یادآوری اهمیت شخصیت میرزا آقاخان به سخنی از محمدعلی گلابزاده، پژوهشگر تاریخ کرمان است که گفته: «میرزا آقاخان یک شخصیت بزرگ علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، روزنامه‌نگاری بوده است که شهید راه آزادی وطن شد».

امضاکنندگان این کارزار در پایان اعلام می‌کنند: «حال ما مردم کرمان خواستار جلوگیری از این اقدام هستیم و امیدواریم نام‌هایی که مختص شهر کرمان هستند که بر اساس نا آگاهی و دلایل نامشخص تغییر پیدا کرده‌اند بازگردانده شوند و اگر قرار است نامی بر جایی گذاشته شود برای خیابان‌های تازه تأسیس در محدوده جدید شهر انجام بگیرد؛ تا هویت و اصالت از بین رفته شهر تاریخی کرمان احیا شود».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.