در سال میلادی گذشته رقم خورد؛ کاهش ۴۲ درصدی صادرات پسته ایران به اروپا

۱۵۰

بر اساس گزارش مرکز آمار کمیسیون اروپا (یورو استات)، صادارت پسته ایران به اروپا در سال میلادی گذشته با افت ۴۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به ۱۱۱ میلیون یورو رسید.

ایران در سال 2021 بالغ بر 192 میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده بود. خشکسالی و در نتیجه کاهش تولید از جمله عوامل افت صادرات پسته ایران به اروپا در سال 2022 بوده است.

آلمان بزرگ‌ترین مشتری پسته ایران در بازار اروپاست. از کل صادرات 111 میلیون یورویی پسته ایران به اروپا 75 میلیون یورو به مقصد آلمان بوده است.

ایران بعد از آمریکا دومین صادرکنندۀ بزرگ پسته به اروپا در سال میلادی گذشته بوده است. آمریکا در این سال 756 میلیون یورو پسته به اروپا صادر کرده که این رقم با رشد 30 درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.

به گزارش تسنیم، مغز پسته ایران بازار بهتری در اروپا دارد. درحالی که تنها 43 میلیون یورو پسته ایران به اروپا در سال 2022 صادر شده است میزان صادرات مغز پسته ایران به اروپا در همین سال 68 میلیون یورو بوده است.

بر اساس این گزارش، آمارهای گمرک چین نیز نشان می‌دهد ایران در سال 2022 بالغ بر 63 میلیون یورو پسته به چین صادر کرده است.

واردات پسته چین در این سال کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. آمریکا در این سال 208 میلیون یورو پسته به چین صادر کرده است که این رقم با کاهش 51 درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.

صادرات پسته ایران به چین نیز در سال 2022 بالغ بر 82 درصد کاهش داشته است. ایران پس از آمریکا دومین صادرکنندۀ پسته به چین در سال 2022 بوده است.

بر این اساس مجموع صادرات پسته ایران به اروپا و چین در سال میلادی گذشته 174 میلیون یورو برآورد شده است. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.