جمعیت دهه نودی کرمانی‌ها، ۱۱ درصد بیشتر از دهه هشتادی‌ها

۱۹۹

مدیرکل ثبت و احوال استان کرمان با بیان اینکه مهلت قانونی ثبت ولادت ۱۵ روز است، اظهار کرد: با تحلیل آمار ۲۰ ساله واقعه ولادت در استان کرمان شاهد هستیم ولادت در دهه ۹۰ نسبت به دهه ۸۰ میزان ۱۱ درصد افزایش داشته است

محمد قاسمی در جلسه شورای ثبت احوال استان کرمان اظهار کرد: ثبت احوال بعد از امنیت و سلامت مردم، مهم ترین بحث اجتماعی است و در تمام لایه ها و شئون زندگی فردی و اجتماعی مردم تاثیرگذار است.

وی با اشاره به مشکل تامین بدنه کارت ملی در سال های اخیر افزود: با تلاش دولت سیزدهم این مشکل حل شده و برای ۵۰ درصد از کسانی که کارت آنها مانده بود، تامین شده و در حال حاضر بیش از ۴۳ هزار قطعه کارت ملی جدید در دفاتر پیشخوان و ثبت احوال وجود دارد و مردم باید برای دریافت آن اقدام کنند و با چاپ مابقی کارت ها، ۹۸ درصد مردم دارای کارت ملی جدید خواهند بود.

قاسمی تصریح کرد: در حال ایجاد شبکه ارتباطی سببی و نسبی هستیم و لازم است استاندار و فرمانداران حمایت کنند که در بحث اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی بسیار کاربرد دارد.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان بیان کرد: براساس سرشماری سال ۹۵ سالیانه و هز شش ماه یک بار رشد طبیعی جمعیت استان با احتساب افزایش ولادت ها و کاهش آمار فوتی ها از جمعیت، برآورد می شود و براین اساس، برآورد جمعیت استان کرمان تا پایان شهریورماه امسال ۳ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۱۵۲ نفر است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین جمعیت استان به ترتیب در کرمان، سیرجان، جیرفت و بم ساکن هستند، گفت: کمترین جمعیت را در کوهبنان، رابر، فاریاب، انار و ارزوئیه داریم.

وی بیان کرد: فراوانی پنج نام اول استان کرمان متعلق به امیرعلی، علی، حسین، ابوالفضل، آراد، فاطمه، زهرا، فاطمه زهرا، رستا و زینب است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان گفت: در ثبت آمار مهاجرت، هر فرد باید تغییر نشانی را به ثبت احوال اعلام کند ضمن اینکه سال ۱۴۰۵ سرشماری ثبتی داریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: پزشکی قانونی کرمان آزمایشگاه DNA برای تشخیص های سببی ندارد و باید این مسئله در استان حل شود.

قاسمی اظهار کرد: سند سجلدی هر فرد باید ۱۲۰ سال در بایگانی نگهداری شود و اکنون ۱۳ اداره ثبت احوال ما در شهرستان های استان کرمان بلاتکلیف است و خواستار همکاری و حمایت استاندار و مسئولان برای حل این مسئله هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.