هشدار دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا: اومیکرون خفیف نیست

احتمال انتشار ویروس از سوی واکسن‌نزده‌ها بسیار زیاد است / دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با بیان این‌که در حال حاضر در ایران هم بستری ناشی از اومیکرون داشته‌ایم، گفت: «بسیاری از بیمارانی که اکنون بستری شدند و دارند بررسی می‌شوند و حتی در آی‌سی‌یو هستند، مبتلا به اومیکرون هستند، بنابراین نباید با ساده‌انگاری فکر کنیم که اومیکرون فقط منجر به یک بیماری خفیف می‌شود.

۳۶۲

به گفته‌ی حمیدرضا جماعتی، تقریبا ۲۷ درصد از کل تست‌هایی که در هفته‌ی گذشته انجام شده، مربوط به اومیکرون بوده است.

به گزارش ایسنا ، وی ۲۱ دی‌ماه درباره‌ی خطر جمعیت واکسن‌نزده در کشور برای بروز پیک ششم کرونا در کشور که گفته می‌شود، جمعیتی هشت میلیونی را شامل می‌شود، گفت: افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند، هم احتمال گرفتاری خودشان و هم احتمال گرفتاری خانواده‌هایشان وجود دارد. در عین حال این احتمال وجود دارد که در صورت گرفتاری این افراد، منجر به ایجاد چرخه‌ی ویروس در جامعه شوند و احتمال انتشار ویروس در جامعه از سوی آن‌ها بسیار زیاد است. بر همین اساس توصیه‌ی ما این است که حتما واکسیناسیون را در این افراد انجام دهیم. به خصوص این‌که واکسیناسیون به میزان بالا، منجر به کند شدن چرخه‌ی ویروس در جامعه و تا حدود زیادی کنترل پاندمی می‌شود.

 عدم واکسیناسیون و خطر ادامۀ پاندمی با سویه‌های جدید

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا ادامه داد: «در حال حاضر یکی از علت‌هایی که در کل دنیا یا در جامعه‌ی جهانی در کنترل پاندمی کرونا معضل داریم، ‌این است که یکسری از کشورها به ویژه کشورهایی که از نظر اقتصادی ضعیف هستند مانند کشورهای آفریقایی و… به میزان کم واکسن تزریق کرده‌اند. جالب اینجاست که چرخه‌ی ویروس در داخل این کشورها منجر به ایجاد پاندمی در کل جامعه‌ی جهانی می‌شود. به عنوان مثال سویه‌ی دلتا یا اومیکرون از کشورهایی آمدند که میزان انجام واکسیناسیون در آن‌ها کم بود و این موضوع باعث شد که چرخه‌ی ویروس در داخل آن کشورها افزایش یابد و وقتی که این افزایش انجام شود و ماندگاری ویروس در جامعه‌ای زیاد شود، منجر به جهش ویروس می‌شود. در برخی مواقع هم جهش ویروس به سمت وحشی‌تر شدن ویروس اتفاق می‌افتد و همین باعث می‌شود که ویروس جهش‌یافته که قدرت بیشتری دارد از آن جوامع به جوامع دیگر گسترش یافته و باعث تشدید پاندمی یا پیک در کشورهای مختلف شود. حال این اتفاق درباره‌ی یک جامعه و افرادی که در آن جامعه واکسیناسیون را انجام نمی‌دهند، هم برای خودشان و هم برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند و هم برای جامعه‌ی جهانی می‌تواند خطرآفرین باشد. بر همین اساس تاکید ما بر انجام واکسیناسیون بسیار زیاد است».

وی گفت: «البته در کشور ما تعداد افراد واکسن‌نزده نسبت به کل جامعه زیاد نیست، اما همین تعداد کم هم می‌تواند خودش منشاء چرخش ویروس و گرفتاری افراد دیگر جامعه و ایجاد پیک‌های بعدی باشد. در عین حال ایجاد محدودیت اجتماعی برای افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند، موضوعی اجرایی است، اما ما در کمیته علمی اعلام می‌کنیم که افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند هم برای خودشان، هم برای خانواده‌هایشان و هم برای جامعه‌شان می‌توانند خطرناک باشند».

 ضرورت واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت توامان

جماعتی تاکید کرد: «در عین حال باید توجه کرد اینکه بگوییم با تزریق دو دوز واکسن، ‌ دیگر نیازی به رعایت پروتکل‌ها وجود ندارد، ساده‌انگاری محسوب می‌شود، بلکه پروتکل‌های بهداشتی حتما باید رعایت شوند. در کشورهایی مانند کشورهای اروپایی و آمریکا که مجددا شاهد پیک بیماری با اومیکرون هستیم، ‌ بحث عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی یکی از عواملی بود که منجر به پیک مجدد بود. دومین موضوعی که در آن کشورها وجود داشت، این بود که فاصله‌ی بین دوز دوم تا ایجاد اومیکرون بسیار زیاد بود و بیش از شش تا هشت ماه فاصله بود که منجر شد که سطح آنتی‌بادی کاهش یافته و با توجه به افزایش سرایت‌پذیری ویروس منجر به گرفتاری افراد شد. سومین دلیل هم عدم وجود محدودیت‌های اجتماعی بود. به طوری که در ورزشگاه‌ها و سینماها و … شاهد بودیم که حتی افراد ماسک هم نزدند و کنار هم به تعداد زیاد نشسته‌اند. همین اتفاق نشان می‌دهد که انجام این اقدامات در کنترل بیماری بسیار حائز اهمیت است و در صورت عدم رعات، می‌تواند عواملی برای ایجاد پیک‌های جدید، سویه‌های جدید و پیک‌های ناشی از آن شود. موضوع دیگری که به ویژه در کشورهای اروپایی مطرح بود، این بود که واکسیناسیون سنین ۱۲ تا ۱۳ سال را اصلا آغاز نکرده بودند که با توجه به این‌که افراد این سنین منبع وسیعی برای ایجاد پیک بودند، این عامل هم منجر به بروز پیک در این کشورها شد».

 اومیکرون خفیف است؟

وی درباره‌ی تصور غالب در جامعه مبنی بر خفیف بودن اومیکرون، گفت: «این ساده‌انگاری است که فکر کنیم اومیکرون خفیف است و بنابراین همه چیز را رها کنیم. اکنون در بسیاری از کشورها تعداد بستری‌های ناشی از ابتلا به اومیکرون به میزان زیادی افزایش یافته است و میزان مرگ‌ومیر هم افزایش یافته است. بنابراین با توجه به اینکه اومیکرون سرایت‌زایی بالایی دارد و تعداد افراد زیادی درگیر می‌شوند، ‌همین تعداد زیاد باعث می‌شود که حتی اگر درصد بستری‌شان هم نسبت به دلتا کمتر باشد، اما از آنجایی که سرایت‌زایی بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد گرفتار می‌شوند، به همین دلیل تعداد بستری‌ها می‌تواند خیلی بیشتر باشد و تعداد مرگ‌ومیر هم افزایش یابد».

جماعتی تاکید کرد: «در حال حاضر در ایران هم بستری ناشی از اومیکرون داشته‌ایم. بسیاری از بیمارانی که اکنون بستری شدند و دارند بررسی می‌شوند و حتی در آی‌سی‌یو هستند، مبتلا به اومیکرون هستند. بنابراین نباید با ساده‌انگاری فکر کنیم که اومیکرون فقط منجر به یک بیماری خفیف می‌شود. شاید یکی از عللی که منجر به بروز این ابهام شده، این است که تعداد افرادی که گرفتار می‌شوند، تعدادی‌شان در سنین ۲۰ تا ۴۰ ساله‌اند که ایمنی خوبی دارند و واکسن زدند و شاید خیلی علامت نداشته باشند. با این حال می‌دانیم که اومیکرون می‌تواند سنین دیگر را هم گرفتار کرده و حتی منجر به بستری در آی‌سی‌یو و خدایی نکرده مرگ شود».

وی درباره‌ی وضعیت افزایش اومیکرون در کشور نیز گفت: «طبق گزارش‌ها تقریبا ۲۷ درصد از کل تست‌هایی که در هفته‌ی گذشته انجام شده، مربوط به اومیکرون بوده است. این افزایش زیاد با توجه به اینکه ویروس اومیکرون از نظر ماهیتی سرایت‌زایی بیشتری دارد و سه برابر دلتا سرایت‌پذیری داشته و هر یک نفر مبتلا به اومیکرون می‌تواند ۱۰ نفر را مبتلا کند، نشان می‌دهد که اهمیت موضوع بسیار زیاد است. وقتی در عرض یک هفته اینقدر افزایش یافته، می‌تواند در چند هفته دیگر به پیک خودش برسد. باتوجه به اینکه پیش‌بینی ما این است که طی چند هفته‌ی آینده احتمالا با پیک اومیکرون مواجه باشیم، ‌بنابراین پیشنهاد کمیته علمی این است که مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع اعم از کنسرت و … حداقل تا چند هفته‌ی آینده، برای بازگشایی‌شان تعجیل نشود و بعد از این چند هفته ارزیابی کنیم و با این اقدامات، همچنین با رعایت پروتکل‌ها و تکمیل واکسیناسیون و تزریق دوز سوم واکسن، از ایجاد پیک اومیکرون در کشور تا حد زیادی پیشگیری کنیم». 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.