مردم توان خرید محصولات کشاورزی ارگانیک را ندارند

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: «در چند دهه‌ی گذشته، سم و کود شیمیایی با پرداخت یارانه‌های بالا به تولیدکنندگان عرضه شد اما دولت حمایتی برای تولید محصولات ارگانیک نکرده است. از این‌رو قیمت تولید این محصولات در کشور افزایش پیدا می‌کند و طیف وسیعی از مردم قدرت خرید این محصولات را ندارند».

۲۷۵

به گزارش ایلنا، سید رضا نورانی اظهار کرد: «کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان، افغانستان، عراق، هند، روسیه و کشورهای اوراسیا خریداران محصول ما هستند».

وی سپس بیان کرد: «جایگزین سموم شیمیایی امروز تولید محصولات ارگانیک است که هیچ‌گونه سموم و کودهای شیمیایی استفاده نمی‌کند. 15 سال از عمر انجمن ارگانیک می‌گذرد و سلامت جامعه را با مصرف این محصولات می‌توان پیش برد اما سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی چندان به این مسئله توجه نکرده است».

وی با اشاره قانون سازمان حفظ نباتات مصوب سال 1346، افزود: «بنا به این ماده قانونی، تولیدکنندگانی که از سموم شیمیایی استفاده می‌کنند باید محصول را پیش از اینکه در بازار مصرف عرضه کنند در گیاه‌پزشکی‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت بررسی کنند و در صورتی که باقی‌مانده سموم نداشتند می‌توان محصولات آنها را برای مصرف در بازار عرضه کرد».

وی با بیان اینکه سال‌هاست این قانون مسکوت مانده است، ادامه داد: «اگر این قانون اجرایی می‌شد مردم با خاطری آسوده‌تر محصولات را مصرف ‌کردند».

به گفته عضو کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، تولیدکنندگان چاره‌ای ندارند جز اینکه به سمت تولید محصولات سالم و ارگانیک بروند که در حد استانداردهای جهانی از سموم شیمیایی استفاده می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.