علی جاویدانه رئیس سازمان نقشه برداری کشور عنوان کرد : فرونشست سالیانه ۴۰ سانتی‌متری در کرمان

۱۳۰

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه برخلاف اخبار منتشره، تهران رکورد دار بیشترین میزان فرونشست در کشور نیست، گفت: استان کرمان با ۴۰ سانتی متر فرونشست در سال از این حیث رکورد دار است.
به گزارش ایرنا، علی جاویدانه در جمع خبرنگاران افزود: میزان فرونشست در استان تهران سالیانه ۲۰ سانتی متر است که نوار جنوبی این استان بیشترین میزان فرونشست را دارد.
وی با بیان اینکه دلیل اصلی فرونشست استفاده بی رویه از آب های زیر زمینی است، اظهار داشت: در تهران بیشترین نرخ فرونشست مربوط به منطقه غرب و جنوب غرب است که به سمت جنوب شرق و ورامین کشیده‌ شده است.
جاویدانه افزود: فرونشست در مناطقی که کشاورزی در آنها انجام می شود بیشتر است، اما این فرونشست به مناطق شهری نیز در حال نزدیک شدن بوده و با ساخت و سازها نرخ فرونشست در حال تغییر است.
وی با اشاره به بررسی ۳۰ هزار کیلومتر از زمین های کشور بر اساس نقشه های فرونشست، اظهار داشت: این در حالی است که از یک هزار و ۴۰۰ شهر در کشورمان حدود ۳۵۰ شهر فاقد نقشه بوده که برای تهیه نقشه های آنها با استفاده از پهباد این نقشه برداری ها در حال انجام است. هم اکنون کار نقشه برداری ۱۶۰ شهر در حال انجام بوده که این نقشه ها در طرح هایی مانند کاداستر نیز قابل استفاده هستند. وی با بیان اینکه نقشه فرونشست کشور تهیه شده است، افزود: این مساله نیز نباید فراموش شود که در حدود ۱۵ تا ۱۶ درصد فرونشست ها در کشورمان بیش از ۲۰ سانتی متر در سال است که از این نظر نگران کننده است.
جاویدانه گفت: فرونشست درهمه مناطق دنیا ایجاد می شود، اما نرخ فرونشست زمین در کشور با بیشینه بالای ۲۰ سانتیمتر پنج برابر متوسط دنیا است.رییس سازمان نقشه برداری کشور ادامه‌داد: با توجه به ورود سازمان و نقش آن در تعیین پهنه ها و نرخ فرونشست در کشور، بر همین اساس برخی از مناطق که برای ساخت و ساز در نظر گرفته شده بود مانند یزد که بخشی از پهنه در نظرگرفته شده در طرح نهضت ملی مسکن در معرض فرونشست قرار داشت، با توجه به نقشه های ارائه شده ساخت و ساز در این مناطق حذف شد.
جاویدانه در ادامه به نقشه برداری دریایی اشاره کرد و گفت: قدیمی ترین شبکه جذر و مد در کشور مربوط به شبکه پایش سازمان نقشه برداری است که ۲۱ ایستگاه در سواحل شمالی و جنوبی دارد که اطلاعات مربوط به جزر و مد را آنالیز می کنند. همچنین سازمان نقشه برداری یک کشتی در اختیار دارد که از بهمن ماه گذشته به آب افتاده و به‌زودی نیز عملیاتی می شود.
رییس سازمان نقشه برداری کشور در ادامه به توسعه ایستگاه های مکران اشاره کرد و گفت: این منطقه از حیث بحران برای ما مهم است. مکران منطقه مهم و مستعدی است که پیشتر سونامی در آن اتفاق افتاده و می تواند در آینده دوباره این اتفاق بیفتد و یکی از دلایل توسعه شبکه در منطقه این است که ایستگاه ها بتوانند در زمان وقوع بحران سونامی عمل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.