احتمال غیرهمسطح‌سازی کم شد؛ باز هم تردید در تعیین‌تکلیف سه‌راهی شرف‌آباد!

۱۹۱

شورا و شهرداری کرمان همچنان دربارۀ اینکه برای سه‌راهی شرف‌آباد چه باید بکنند؟ حیران و مردد هستند.

تاکنون، برای این سه‌راهی راهکارهایی از جمله ساخت روگذر، اصلاح هندسی به‌صورت همسطح و ایجاد دوربرگردان غیرهمسطح پیشنهاد شده است. در دورۀ‌ پنجم شورای شهر، ساخت روگذر در این تقاطع نهایی و پروژه نیز کلنگ‌زنی‌ شد اما شورای فعلی اردیبهشت‌ماه سال گذشته، این پروژه را متوقف کرد تا بررسی بیش‌تری‌ انجام دهد.

پس از آن، دربارۀ این سه‌راهی، جلسات کارشناسی گوناگونی برگزار شد و موافقان و مخالفان، نظراتی داده‌اند که اغلب هم، در مخالفت با اجرای روگذر بوده است.

اوایل دی‌ماه سال گذشته اما، اظهارنظر برخی از اعضای شورای شهر کرمان این نوید را می‌داد که غیرهمسطح‌سازی در این سه‌راهی قطعی است.

با این وجود، در نخستین جلسۀ عمومی شورای شهر در سال جدید که در روز دوشنبه 14 فروردین‌ماه برگزار شد، اظهارنظر شهردار و رئیس شورای شهر سرنوشت دیگری را برای این نقطه تداعی کرد.

براین اساس، قرار است به‌زودی دوربرگردانی در محدودۀ سه‌راهی شرف‌آباد ایجاد شود. شهردار کرمان و رئیس شورا گفتند: شاید همین دوربرگردان جوابگو باشد و تا سال‌ها نیازی به هزینه برای غیرهمسطح‌سازی نباشد.

علیرضا نادری رئیس شورای شهر کرمان در این‌باره گفت: «ممکن است همین دوربرگردان همسطح مشکل را کاملا حل کند. اگر حل کرد که هیچ، اگر نه، سراغ گزینۀ بعدی یعنی ساخت یک پل چند صد میلیاردی می‌رویم اما هزینۀ غیرهمسطح‌سازی در سه‌راهی شرف‌آباد، کل شهر را تعطیل می‌کند. مثل پل شهدای خلبان که شهرداری امسال باید کل پروژه‌های عمرنی را تعطیل کند تا این پل را تکمیل کند. این آیا امکان‌پذیر است؟». وی افزود: «اگر پول باشد و غیرهمسطح را بتوانیم اجرا کنیم قطعا ترافیک را روان می‌کند اما مشکل اینجاست که تامین هزینۀ ساخت غیرهمسطح امکان‌پذیر نیست». وی ادامه داد: «این موضوع که در سه‌راهی شرف‌آباد همسطح‌سازی صورت گیرد تا مشکل حل شود هم قطعی نیست. الان دوربرگردان ایجاد می‌شود و اگر جواب داد برای سال‌ها ممکن است همین شرایط ادامه پیدا کند».

شهردار کرمان نیز با بیان اینکه ما به نظر مردم احترام گذاشتیم و گفتیم دوربرگردان ایجاد شود و بعد گمانه‌زنی مشاور صورت گیرد و به این منظور، کار انتقال دکل‌های برق در حال انجام است، اظهار کرد: «شاید این اقدام، تا زمانی باشد که بخواهیم تقاطع غیرهمسطح اجرا کنیم».

سعید شعرباف‌تبریزی افزود: «شاید اجرای غیرهمسطح‌سازی به امسال نرسد، اگر پول‌مان برسد که شروع آن ممکن است اما اگر نتوانیم تامین اعتبار آن را انجام دهیم، لااقل با این دوربرگردان وضعیت بهبود پیدا می‌کند».

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، وی در نشست عمومی شورای شهر در روز 14 فروردین‌ماه در توضیح بیش‌تر در این‌باره گفت: «برای سه‌راهی شرف‌آباد دو مصوبۀ شورای ترافیک داریم که یکی مربوط به گذشته است و دوربرگردان و همسطح‌سازی را تایید می‌کند و مصوبۀ دیگر که پیشنهاد غیرهمسطح‌سازی را داده و گفته شده مشاور همۀ گزینه‌ها را بررسی کند».

وی افزود: «از لحاظ قانونی برای اجرا، دو مصوبه داریم و مصوبۀ اول از لحاظ قانونی لغو نشده است».

وی سپس اظهار کرد: «برای این سه‌راهی باید گمانه‌زنی انجام می‌شد تا برآورد قیمت صورت گیرد. پیشنهاد این بود که گمانه‌زنی‌ها در زمانی باشد که تردد کم باشد که روزهای اول عید نوروز پیشنهاد شد. مشاور گفت که مسیر اصلی را مسدود کنیم اما گمانه‌زنی حداقل 20 روز طول می‌کشید».

شعرباف‌تبریزی در بخش دیگری از اظهاراتش، با بیان اینکه کارهای انتقال دکل‌های برق برای ایجاد زیرساخت دوربرگردان در حال انجام است، تصریح کرد: «به نظر می‌رسد با اجرای دوربرگردان و بسته شدن سه‌راهی و ایجاد کندرو بخش زیادی از مشکل تا زمان اجرای غیرهمسطح حل می‌شود».

حسین چناریان رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر کرمان نیز گفت: «طرح همسطح‌سازی در شورای قبل تهیه شد و با عملیات عمرانی خاصی باید اجرا می‌شد. هم دوربرگردان‌های ایمن داشت و هم نیاز به قطع درختان و افزایش عرض کندروها داشت. آن طرح، مصوبۀ شورای ترافیک را داشت اما بعد از آن، شورا غیرهمسطح‌سازی را پیشنهاد داد و همسطح‌سازی رد شد».

وی با بیان اینکه شورای فعلی غیرهمسطح‌سازی را در اولویت نگذاشت، افزود: «اینکه می‌گویید همسطح‌سازی باید اجرا شود نیاز به مصوبۀ شورای ترافیک دارد و طرح قبلی اگر باید اجرا شود نیاز است مجدد بررسی شود».

وی سپس تاکید کرد: «باید تکلیف دقیقا معلوم شود که می‌خواهیم در این سه‌راهی چه بکنیم. پروژۀ همسطح‌سازی یک‌بار رد شد، الان باز صحبت از همسطح‌سازی می‌شود. اینکه یک روز کلنگ غیرهمسطح‌سازی زده شود، یک روز آن را تعطیل کنیم، یک روز بگوییم غیرهمسطح‌سازی و دوباره بگوییم همسطح‌سازی، درست نیست. باید تکلیف این سه‌راهی به‌طور دقیق معلوم شود».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.