سرگردانی شهروندان کرمانی؛ شیوع کمبود دارو

۲۱۶

شیوع آنفلوانزا و عدم رعایت نکات بهداشتی در شهر در حالی مردم را درگیر کرده که داروهایی همچون آنتی بیوتیک و سرم در داروخانه ها یافت نمی شود.

این روزها به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی در مراکز جمعیتی به خصوص در مدارس و مهدهای کودک شاهد شیوع آنفلوانزا در جامعه به خصوص در جمعیت کودکان در مهدهای کودک و مدارس هستیم.

هیچ اجباری برای استفاده از ماسک در مدارس وجود ندارد

این در حالی است که همچنان کرونا نیز در استان وجود دارد و به تازگی وضعیت شهرستان سیرجان نیز به رنگ نارنجی تبدیل شده است با این وجود استفاده از ماسک به ویژه در مدارس بسیار کمرنگ است و حتی کادر مدیریتی مدارس نیز از ماسک استفاده نمی‌کنند و رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیز به فراموشی سپرده شده است.

در سایه این بی توجهی حالا آنفلوانزا به بیماری غالب در کرمان تبدیل شده است و خانواده‌های کرمانی درگیر این بیماری شده است که در اغلب موارد نیز کودکان به بیماری مبتلا می‌شوند و ویروس را به عنوان ناقل به اعضای خانواده منتقل می‌کنند.

اما آنچه که در میان میان به چالش جامعه تبدیل شده عدم وجود آنتی بیوتیک ها ی کودکان در داروخانه‌ها است و والدین در به در در داروخانه‌ها به دنبال دارو می‌گردند.

این در حالی است که سرم نیز در شهر کرمان نایاب شده است و کمتر داروخانه‌ای را می‌توان یافت که در آن سرم وجود داشته باشد، واکسن آنفلوانزا در سایه گرانی بیش از حد همچنان در داروخانه‌ها وجود دارد و هر واکسن ۲۲۰ هزار تومان از نوع هلندی و فرانسوی در داروخانه‌ها عرضه می‌شود.

این در حالیست که گفته می‌شود در بیمارستان‌ها به اندازه کافی سرم وجود دارد اما کمبود آنتی بیوتیک کودکان در همه جای استان به چشم می‌آید و مردم را با مشکل جدی مواجه کرده است.

آنتی بیوتیک کودکان وجود ندارد

در این خصوص یکی از متصدیان داروخانه‌های کرمان به خبرنگار مهر می‌گوید: آنتی بیوتیک های شربتی تقریباً نایاب شده است و اثری از این داروها وجود ندارد.

وی افزود: شربت آنتی بیوتیک برای کودکان در داروخانه‌های کرمان یافت نمی‌شود و به شدت دچار کمبود شده‌ایم که شامل شربت آموکسی سیلین، کوآموکسی کلاو و آزیترومایسین و… می‌شود.

تناقض در دلیل کمبود دارو

وی گفت: هر هفته می‌گویند هفته بعد دارو توزیع می‌شود اما خبری نیست، دلیل این مساله هم طی صحبتی که با شرکت‌های تولید کننده داشتیم ضرری است که این شرکت‌ها در تولید دارو می‌کنند در واقع هزینه‌های تولید دارو افزایش یافته است اما قیمت‌ها ثابت است و به همین دلیل روند تولید دارو دچار اختلال شده است اما مسئولان می‌گویند مشکلات ارزی و شیوع انفلوانزا دلیل کمبود است.

این متصدی داروخانه بیان کرد: در این شرایط دولت باید اقدام به واردات کند تا بتوانیم بخشی از مشکل بازار را رفع کنیم وبا توجه به شیوع کرونا و آنفلوانزا مشکلات کاهش یابد.

یک کارتون سرم برای عرضه در ۳ روز

وی می‌گوید: سرم هم مشکل داریم و هر از چند گاهی سرم بین داروخانه‌ها توزیع می‌شود و یک کارتون در طول سه روز بین داروخانه‌ها توزیع می‌شود

محمد افراسیابی یکی از شهروندان کرمان است که می‌گوید: در کلاس درس فرزندم اکثر دانش آموزان دچار بیماری شده‌اند اما نکته جالب اینکه حتی ماسک نمی‌زنند و دانش آموزان بیمار در کلاس حضور می‌یابند و سایرین را گرفتار می‌کنند، حتی مدیر و معاونان مدرسه هم ماسک نمی‌زنند.

وی می‌افزاید: برای تهیه داروی مورد نیاز دو روز دنبال شرب آنتی بیوتیک بودم اما نتوانستم پیدا کنم حتی در برخی از داروخانه‌ها صف تشکیل شده و نام نویسی می‌کنند اما بعد از چند ساعت معطلی هیچ دارویی دریافت نکردیم.

وی گفت: مسئولان باید این شرایط را پیش بینی می‌کردند، اینکه بگوییم مدارس به هر قیمتی باید باز باشند اما ما هیچ کاری حداقل برای اجباری کردن استفاده از ماسک نمی‌کنیم بسیار عجیب است و دستگاه‌های نظارتی در این خصوص باید ورود کنند.

زهرا سیدی نیز فرزندش در یکی از مهدهای کرمان حضور دارد که می‌گوید: در ابتدا پسرم دچار بیماری آنفلوانزا شد البته نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم آنفلوانزا، چون تستی گرفته نشد با این وجود هر دارویی را که دکتر تجویز کرد را نتوانستیم تهیه کنیم و در نهایت در خانه اقوام داروها را جمع کردیم.

چرا مسئولان وزارت بهداشت و درمان پیش بینی تأمین دارو رو نکرده‌اند

وی می‌افزاید: اینکه مسئولان پیش بینی شیوع آنفلوانزا و کرونا را در پاییز و بازگشایی مدارس نکرده‌اند بسیار عجیب است چون حتی یک فرد عادی هم می‌توانست پیش بینی کند که بیماری با بازگشایی افزایش می‌یابد.

وی از مسئولان خواست اگر کارخانه‌های داخلی در تأمین دارو مشکل دارند مشکلات را فوری حل کنند و یا اقدام به واردات دارو کنند تا مردم دچار مشکل نشوند.

افزایش استفاده از آویشن و درمان‌های خانگی

محمد یکی از عطاری‌های کرمان است که می‌گوید: طی روزهای اخیر و با کمبود دارو مردم به استفاده از آویشن و درمان‌های خانگی و سنتی روی آورده‌اند تا بتوانند کمبود آنتی بیوتیک را جبران کنند.

وی می‌گوید: فروش ما نسبت به چند ماه قبل چند برابر شده است و مردم سعی می‌کنند مشکلات کمبود دارو را با درمان‌های سنتی رفع کنند.

وی گفت: اکثراً بیماران سرماخوردگی بچه هستند و نمی‌توانند کپسول استفاده کنند و والدین در به در دنبال دارو می‌گردند و چون پیدا نمی‌کنند داروی سنتی خریداری می‌کنند.

معاون داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این خصوص می‌گوید: مسئولان قول مساعد داده بودند که نیازها قبل از شروع پاییز حل و دارو تأمین شود اما ظاهراً این مساله تحقق پیدا نکرده است

اسدی پور گفت: به دلیل کرونا در سال‌های قبل از آنفلوانزا خبری نبود اما در سال جاری با کاهش پروتکل‌های بهداشتی آنفلوانزا شیوع پیدا کرده و در بحث شربت‌های آنتی بیوتیک کمبود داریم، برخی از مشکلات ارزی هم وجود داشت که در چند روز گذشته مشکلات رفع شده و طی یکی دو هفته آینده مشکل کمبود همه داروها در سطح کشور مرتفع می‌شود.

اسدی پور گفت: از سوی دیگر شیوع آنفلوانزا موجب افزایش تقاضا برای آنتی بیوتیک شده است در پیگیری‌های به ما گفته شده تا دو هفته دیگر مشکل رفع می‌شود.

شیوع آنفلوانزا در کرمان شدت گرفته است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به وجود کرونا و آنفلوانزا در جامعه گفت: موارد کرونا بسیار کمتر است و بیشترین موارد شیوع مربوط به آنفلوانزا است.

سعید صحبتی افزود: همزمان با سرد شدن هوا و باز گشایی مدارس و دانشگاه‌ها شاهد افزایش این بیماری در قشر محصلان هستیم

وی خواستار رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برای کنترل این ۲ ویروس شد و گفت: استفاده از ماسک، شستن دست‌ها، رعایت فاصله گذاری به اندازه بسیار زیادی می‌تواند از ابتلاء به آنفلوانزا جلوگیری کند با این وجود مراقبت‌ها در سطح جامعه بسیار کم شده است.

وی عنوان کرد: تب بالا، سرد درد، احساس کوفتگی، بدن درد، سرفه از علائم آنفلوانزا است و البته همچنان کووید ۱۹ نیز در جامعه دیده می‌شود و در هفته گذشته ۲۸ بیمار در کرمان بستری شده‌اند و یک نفر نیز در همین زمینه جان باخته است.

در حالی که اکثر مردم از گرانی بیش از حد دارو در ماه‌های اخیر گلایه دارند اما انتظار می‌رود مسئولان حداقل در اسرع وقت مشکل کمبود دارو را در کرمان رفع کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.