بیش از ۶۰ درصد مرگ‌های کرونایی مربوط به واکسن‌نزده‌ها است

* فاویپراویر فایده‌ای در درمان کرونا ندارد * تاکنون تصمیمی برای تزریق دوز چهارم واکسن گرفته نشده است

۳۶۲

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفت: «در گزارش کمیته علمی مشخص شده افرادی که یک دوز واکسن کرونا تزریق کرده بودند، مرگ‌ومیرشان بیشتر از افرادی بوده که دو دوز واکسن را تزریق کرده‌اند؛ بنابراین حتما باید واکسیناسیون تکمیل شود تا بدن ما ایمنی و حمایت بیشتری در برابر اومیکرون داشته باشد و در صورت ابتلا، منجر به بستری در بخش‌های مراقبت های ویژه و مرگ‌ومیر نشود».

دکتر حمیدرضا جماعتی افزود: «کمیته علمی تاکنون هیچ تصمیمی برای تزریق دوز چهارم واکسن کرونا نگرفته و فعلا منتظر بررسی شواهد بیشتری هستیم تا بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری کنیم».

به گزارش ایسنا ، وی در حاشیه‌ی شصت‌ودومین جلسه‌ی کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد اظهار کرد: «پس از بازدید میدانی گروه مراقبت‌های ویژه‌ی کمیته علمی کشوری کرونا از شهرهای قم، اراک و همدان از بخش‌های مراقبت‌های ویژه‌ی بیمارستانها مشخص شد که میزان مرگ‌ومیر و بستری در افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند بیشتر بوده و بیش از ۶۰ درصد مرگ‌ومیر مربوط به این افراد بوده است».

جماعتی افزود: «گزارشی از سازمان غذا و دارو در جلسه‌ی امروز ارائه شد که در ماه اخیر میزان مصرف داروی فاویپراویر به شدت افزایش پیدا کرده و ۷ برابر ماه‌های گذشته شده که این هشدار بود. در مطالعات انجام شده و پروتکل درمان کشور که توسط کمیته علمی کشوری کرونا تهیه شده به تایید معاونت درمان وزارت بهداشت رسیده، این دارو هیچ جایگاهی در درمان کووید۱۹ و سویه‌ی اومیکرون ندارد».

وی تاکید کرد: «توصیه‌ی ما این است که با توجه به اینکه هیچ یافته‌ای مبنی بر اثربخشی فاویپراویر در درمان اومیکرون وجود ندارد، این دارو برای بیماران کرونایی به ویژه در بخش سرپایی تجویز نشود. پروتکل درمانی در موارد علائم خفیف بیماری، بر درمان‌های حمایتی، استراحت در منزل و مصرف مایعات به مقدار فراوان تاکید دارد و هیچ دارویی برای بیماران سرپایی تاکنون توصیه نشده است».

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: پروفسور ویسنته که رئیس موسسه فینلای و سازنده‌ی واکسن پاستوکووک است و همکاری بسیار خوب و مستمری با انستیتو پاستور در این واکسن داشته، گزارشی ارائه کرد. در این گزارش عنوان شد که حدود سه میلیون کودک ۲ تا ۱۰ ساله‌ی کوبایی، واکسن سوبرانا تزریق کرده‌اند».

وی ادامه داد: «واکسیناسیون کودکان ۲ تا ۱۰ ساله‌ی کوبایی با واکسن سوبرانا باعث مهار بیماری و ایجاد ایمنی در آن‌ها شده و نسبت به بالغین و نوجوانان، در این گروه سنی حدود ۹۹ درصد حمایت و تقویت سیستم ایمنی در برابر ویروس کرونا ایجاد و همین باعث شده که میزان درگیری و مرگ‌ومیر در موج اومیکرون در کوبا به شدت کاهش یابد و این نشان از اثر واکسیناسیون در کودکان به ویژه ۲ تا ۱۰ ساله است».

جماعتی خاطرنشان کرد: «در جلسه پرسش و پاسخ‌هایی با پروفسور ویسنته از سوی اعضای کمیته علمی کشوری کرونا در مورد پلتفرم‌های مختلف و عوارض واکسن مطرح و عنوان شد که هیچ عارضه‌ی جدی با واکسن سوبرانا در سه میلیون کودک ۲ تا ۱۰ سال در کوبا دیده نشده و این واکسن کارایی ۹۹ درصد در این گروه سنی داشته است».

وی گفت: «در جلسه‌ی امروز همچنین در خصوص پیش‌بینی موج اومیکرون در کشور گزارشی ارائه شد. در روزهای اخیر میزان بستری در بیمارستانها و مرگ‌ومیر بیماران کرونایی در حال کاهش است و پیش‌بینی می‌شود که در چند هفته‌ی آینده، از قله‌ی پیک ششم عبور کنیم و در سیر نزولی پیک اومیکرون قرار بگیریم».

جماعتی تصریح کرد: «انواع زیرشاخه‌های اومیکرون شامل BA.۱، BA.۱.۱، BA.۲ و BA.۳ شناسایی شده و آنچه در برخی کشورها باعث شده که بعد از پیک اول اومیکرون، پیک دوم هم شکل بگیرد این بوده که واریانت ابتدایی BA.۱ یا BA.۱.۱ بوده و پس از آن واریانت BA.۲ که درصد کمتری در ابتدا داشته به دلیل قدرت تکثیر بیشتر (یک و نیم تا دو برابر  BA.۱) سویه‌ی غالب شده و بنابراین شاهد پیک دوم هستیم».

وی یادآور شد: «توصیه‌ی ما به مردم برای پیشگیری از کرونا همچنان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، عدم حضور در تجمعات تا حد امکان و نیز تکمیل واکسیناسیون کرونا به ویژه تزریق نوبت سوم در بالغین و همچنین واکسیناسیون زنان باردار و کودکان است»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.