۴۰ درصد افراد مبتلا به فشارخون از بیماری خود اطلاع ندارند

۹۱

معاون علوم پزشکی کرمان گفت: یک چهارم افراد مبتلا به دیابت و ۴۰ درصد افراد مبتلا به فشارخون از بیماری خود اطلاع ندارد که عدم آگاهی و درمان نادرست این بیماری‌ها عوارض جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.
وحیدرضا برهانی‌نژاد در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره آمار بالای بیماران دیابتی و فشارخونی در سطح جامعه، اظهار داشت: عدم آگاهی و درمان نادرست این بیماری‌ها عوارض جبران‌ناپذیری برای بیماران به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه جمعیت زیادی از مردم ما به دیابت و فشارخون مبتلا هستند، گفت: متاسفانه یک چهارم افراد مبتلا به دیابت و 40 درصد افراد مبتلا به فشارخون از بیماری خود اطلاع ندارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه درصد زیادی از افراد مبتلا به این دو بیمار هم درمان موثری ندارند، ادامه داد: با توجه به اهمیت شناسایی و با هدف مدیریت درمان محور بیماران و افزایش آگاهی مردم پویش ملی غربالگری دیابت و فشارخون به صورت رایگان در حال اجرا است.
وی با بیان اینکه این پویش از 20 آبان‌ماه لغایت 15 دی‌ماه با شعار «آگاهی زودتر، مراقبت موثرتر» اجرا می‌شود و امیدوار هستیم که با اجرا این طرح تعداد این بیماران به حداقل برسد، افزود: افراد ساکن در شهرها می‌توانند برای آگاهی از وضعیت سلامت خود در ارتبا با این دو بیماری به پایگاه‌های بهداشتی و مراکز جامع سلامت مراجعه کرده و در سطح روستاها نیز خانه‌های بهداشت به این منظور در نظر گرفته شده است.
برهانی‌نژاد با اشاره افرادی که صبح‌ها در محل کار خود هستند، گفت: بیمه سلامت در ادارات و کارخانجات مستقر می‌شود تا این افراد هم در ارتبا با این دو بیماری غربالگری شوند.
وی با بیان اینکه در این طرح فشارخون و قند خون افراد گرفته می‌شود، افزود: در صورت طبیعی بودن این دو مورد، افزایش آگاهی به افراد را داریم تا سواد سلامت آنها افزایش پیدا کند و مردم ما سبک زندگی سالمی را انتخاب کنند که تاثیر زیادی در پیشگیری از این بیماری دارد و البته افراد بیمار شناسایی شده هم برای درمان موثر به مراکز درمانی ارجاع داده می‌شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه در این طرح گروه هدف ما یعنی افراد بالای 18 سال از نظر دیابت و پرفشاری خون مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، گفت: امیدواریم که با شناسایی زودرس این بیماران، کاهش عوارض ناشی از این دو بیماری را داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.