«مردی برای تمام فصول» درگذشت

اختصاصی ماهان تی وی

۳۰۲

حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، به ملکوت اعلی پیوست.
به گزارش جماران، حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی، یار دیرین امام و رهبری و مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ به ملکوت اعلی پیوست.

زندگینامه حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی
سیدمحمود دعایی از همراهان امام خمینی (س) در نجف بوده است، او از اعضای مجمع روحانیون مبارز است که از سال ۱۳۵۹ سرپرستی موسسه اطلاعات را به عهده دارد، دعایی همچنین سابقه عضویت در مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه خود دارد.

توضیحات:
در سال ۱۳۲۰ در یزد، سیدمحمود دعایی دیده به جهان گشود. او بعد از پایان دوران دبیرستان به حوزه علمیه کرمان رفت و فراگیری علوم دینی را آغاز کرد.

تحصیلات
دعایی سطوح اولیه حوزوی را در کرمان پشت سر گذاشت و پس از آن راهی حوزه علمیه قم شد. او توانست در سال ۱۳۴۶ سطوح عالیه را به پایان برساند و در همان سال بود که تحت تعقیب عوامل رژیم شاه قرار گرفت، و به همین خاطر مخفیانه به عراق رفت و ادامه تحصیلاتش را در عراق از سر گرفت. در آن زمان ماموران رژیم پهلوی تلاش‌های بسیاری برای بازگرداندن او به ایران انجام دادند، که به سرانجام نرسید.

سوابق اجرایی
حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و سایر کشور‌ها فعالیت سیاسی داشته است، و در همین راستا به اروپا و کشور‌های خاور میانه مانند لبنان، عربستان، سوریه، اردن، افغانستان و پاکستان سفر کرده است.
او از اعضای مجمع روحانیون مبارز است، و از سال ۱۳۵۹ تا کنون به عنوان سرپرست موسسه اطلاعات مشغول فعالیت است. دعایی در شش دوره مجلس شورای اسلامی تا سال ۱۳۸۲ به عنوان نماینده مردم حضور داشته است.
او در فاصله سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ به مدت دو سال سفیر ایران در عراق بوده، و پیش از آن نیز در سال‌های اقامت حضرت امام در نجف یکی از همراهان ایشان بوده است. برای مطالعه بیشتر در این خصوص، زندگینامه امام خمینی (س) را ملاحظه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.